Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 16:00
Na powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie można zobaczyć pamiątki po obu wybitnych kapłanach. Muzeum będzie się mieściło w budowanym na Polach Wilanowskich Centrum Opatrzności Bożej.
Audio

W multimedialnej placówce znajdą się także zdjęcia, filmy i archiwalne materiały radiowe. Ramy chronologiczne ekspozycji obejmą okres od 1901 (narodziny kardynała Wyszyńskiego) po 2005 rok (śmierć papieża Jana Pawła II).

Współautor ekspozycji Jarosław Kłaput zapowiada, że będzie to opowieść o bardzo ważnym fragmencie polskiej historii. "Kardynał Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II to bohaterowie, którzy niosą pałeczkę wiary i tradycji, która zaczęła się dwa tysiące lat temu i wciąż jest żywa" - dodaje Kłaput.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski zachęca do przekazywania pamiątek i eksponatów do przyszłego muzeum. "W wielu domach są takie pamiątki, które mogą być czymś bardzo ważnym dla tego muzeum" - wyjaśnia kardynał Nycz.

Wystawa będzie zorganizowana wokół czterech wydarzeń, symbolizujących momenty wyjątkowej jedności doświadczanej przez wspólnotę Kościoła i naród polski: Tysiąclecie Chrztu Polski w 1966, Plac Zwycięstwa 1979, "Solidarność" roku 1980 oraz wielkie obchody i Jubileusz Roku 2000. Zamysł wystawienniczy Muzeum to czytelne przesłanie, że przełomowe momenty naszej najnowszej historii to momenty szukania prawdy, kiedy przezwyciężamy wewnętrzne podziały i potrafimy wytrwać w jedności.

Ekspozycja będzie kosztowała 20 milionów złotych. Muzeum ma zostać otwarte pod koniec 2011 roku.