"Europa nie odrzuci cywilizacji zaufania"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 19:00
- Są oczywiście ludzie, którzy lubią nienawiść. Na szczęście należą do mniejszości - uspokaja prof. Zdzisław Najder po zamachu na francuskich rysowników.
Audio
  • Prof. Zdzisław Najder: Europa nie odrzuci cywilizacji zaufania (Puls świata/Dwójka)
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.
Zdzisław Najder. Jego dzienniki to znakomita okazja, aby raz jeszcze przyjrzeć się początkom współczesnej polskiej sceny politycznej.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Francja na pewno nie zdecyduje się na ograniczenie wolności słowa, która przecież tam właśnie się narodziła, ani innych praw cywilnych - podkreślał nasz gość. - Oni po prostu liczą się z tym, że wolność wiąże się czasem z ofiarami - dodał

Prof. Najder zaznaczył, że pomimo narastających nastrojów eurosceptycznych nie wyobraża sobie, by kontynent mógł odwrócić się od swojego "zasadniczego dorobku". - Od powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w 1952 roku nie mieliśmy żadnego konfliktu zbrojnego ani ekonomicznego. Ludzie nie zrezygnują ze swobody przemieszczania się czy wolności słowa, z cywilizacji opartej na zaufaniu, kompromisie i współpracy - mówił.

A na czym polega paradoks "europejskiego raju" i czy stanowi on poważne zagrożenie?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Zdzisław Najder

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/bch

Czytaj także

Czy Unia Europejska się rozpadnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 10:40
O wyjściu ze strefy euro przebąkują Grecy, referendum w sprawie opuszczenia UE zapowiadają Brytyjczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do kolejnych zamachów w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 19:21
Sześć osób zamieszanych w tragiczne wydarzenia we Francji nadal jest na wolności. Ta liczba może okazać się większa. Czy wciąż zagrażają nam islamiści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin próbuje podzielić Europę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 18:33
- On liczy na to, że będzie w stanie podzielić Zachód, że cześć państw UE w końcu opowie się za łagodną polityką w stosunku do Rosji - mówił w Dwójce Grzegorz Gromadzki.
rozwiń zwiń