Zamieszanie wokół wyborów w Nigerii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 17:59
Zaplanowane na koniec tego tygodnia wybory powszechne w Nigerii nie odbędą się w terminie. Władze postanowiły przełożyć o sześć tygodni głosowanie. Oficjalnym powodem jest zagrożenie ze strony organizacji terrorystów islamskich Boko Haram.
Audio
  • Zamieszanie wokół wyborów w Nigerii (Puls świata/Dwójka)
Zwolennicy obecnego nigeryjskiego prezydenta Goodlucka Jonathana
Zwolennicy obecnego nigeryjskiego prezydenta Goodlucka JonathanaFoto: PAP/EPA/TIFE OWOLABI

Jak wyjaśnił w audycji "Puls świata" dziennikarz Wojciech Jagielski, tak naprawdę wyborów nie udałoby się zorganizować jedynie w trzech nigeryjskich prowincjach. Nie mogłoby zagłosować około dwóch milionów wyborców, co na 200-milionowy kraj nie jest liczbą znaczącą.
- Ale wybory zapowiadają się na bardzo wyrównane, więc kto wie, czy te dwa miliony by nie stanowiły o zwycięstwie jednego albo drugiego z kandydatów. Gdyby ludzie w tych trzech prowincjach nie zagłosowali, kandydat, który by przegrał minimalną liczbą głosów, miałby powody, by kwestionować wiarygodność wyborów. Dlatego głosowanie zostało przełożone - zwrócił uwagę gość Dwójki.
Czy w sześć tygodni uda się wygrać wojnę z Boko Haram? Jagielski bardzo w to wątpi. Według niego kondycja, w jakiej jest armia nigeryjska, nie pozwala wierzyć w sukces.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzący:
Dariusz Rosiak
Gość:
Wojciech Jagielski (reporter, dziennikarz PAP)
Data emisji:
9.02.2015
Godzina emisji:
17.15

kk/mm

Zobacz więcej na temat: Dwójka Nigeria terroryzm
Czytaj także

Na Bałkanach trwa wojna - o pamięć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 18:00
- Uczestnicy konfliktu sprzed dwudziestu lat wciąż starają się wskazać drugą stronę jako zbrodniarza - uważa Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabójstwo jordańskiego pilota zmieni świat arabski?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 17:40
W Dwójce dyskutowaliśmy o tym, czy poruszenie, jakie wywołało morderstwo pilota Muatha al-Kasaesbeha dokonane przez bojowników Państwa Islamskiego, może być punktem zwrotnym w wojnie z islamskimi bojownikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń