Tragedia w Mekce. "Takie wypadki są nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 18:00
- Panika, w czasie której giną ludzie pod stopami innych, to jedno, ale zdarzają się również inne przypadki, jak choćby pożar w miasteczku namiotowym czy demonstracje polityczne - mówi orientalista dr Mirosław Michalak.
Audio
  • Dr Mirosław Michalak opowiada o przyczynach tragedii w Mekce (Puls świata/ Dwójka)
23 września w miejscowości Mina koło Mekki zginęło ponad 700 osób, a ponad 800 zostało rannych
23 września w miejscowości Mina koło Mekki zginęło ponad 700 osób, a ponad 800 zostało rannychFoto: PAP/EPA/AMEL PAIN

Podczas dorocznej pielgrzymki tzw. hadżdżu do Mekki w Arabii Saudyjskiej zginęło zadeptanych ponad 700 osób. Dr Mirosław Michalak przyznaje, że nie jest to pierwszy przypadek tego typu i do tragicznych zdarzeń dochodzi dość regularnie. Ostatni miał miejsce w 2006 roku. - Czarną dekadą były lata 90., bo wówczas trzy razy miały miejsce takie wypadki z większą liczbą ofiar - opowiada znawca Bliskiego Wschodu.

Przyczyn takiego stanu rzeczy orientalista upatruje w ogromnej liczbie pielgrzymujących, których w tym roku było ok. 2 miliony. - Jest to ogromne wyzwanie logistyczne, bo miejsca odwiedzane w ramach peregrynacji od blisko 1400 lat nie mają infrastruktury, która jest potrzebna do przyjęcia tak dużej liczby osób. Saudowie dbają o zaplecze, wydają ogromne pieniądze na ulepszanie i poszerzanie bazy, ale jednak rzesze ludzi są ogromne - mówi dr Michalak.

Gość Michała Żakowskiego opowiadał o tym, jaki moment pielgrzymki jest najbardziej niebezpieczny oraz co się dzieje w Mekce podczas obrzędów hadżdżu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: dr Mirosław Michalak (orientalista z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 17.45

sm/mm

Czytaj także

Macedonia zmierza do rozpadu?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Przez ulice Skopje przeszły ogromne demonstracje: żądające dymisji rządu Nikoły Gruewskiego lub stające w jego obronie. Czy macedońska afera podsłuchowa może doprowadzić do rozkładu państwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armenia nowym Majdanem?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 19:05
- Sytuacja gospodarcza Armenii jest zła, a demograficzna wręcz katastrofalna. Nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji - mówi Wojciech Górecki, ekspert w sprawach Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pyrrusowe zwycięstwo Baszara al-Asada

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 16:00
- O prezydencie Syrii, chociaż ma "krew na rękach", mówimy jak o partnerze, z którym należy rozmawiać – oceniał w radiowej Dwójce politykę Zachodu dr George Yacoub, arabista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń