Czarnogóra w NATO? "Przeciwko wpływom Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:00
Jedno z najmniejszych państw Europy jest na dobrej drodze, by zostać 29. członkiem NATO. Dlaczego Czarnogóra poszła w stronę Sojuszu i - jak to wpłynie na relacje Zachodu z Rosją?
Audio
  • Czarnogóra w NATO? "Przeciwko wpływom Rosji" (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: railway fx/shutterstock.com

senat usa 280 shutt.jpg
USA: senat zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

Jak podkreślał w "Pulsie świata" Jarosław Guzy, wpływy rosyjskie na Bałkanach są w Czarnogórze odczuwane jako źródło zagrożenia. W audycji przypomniano ubiegłoroczną próbę obalenia rządu Milo Đukanovića. Według wielu komentatorów za puczem stała Rosja.

- Rosja próbuje budować swoją pozycję na Bałkanach i ta nieduża Czarnogóra jest szczególnie ważna, dysponuje bowiem czymś bardzo istotnym strategicznie - mówił gość Dwójki.

Co jest tak ważne dla Kremla w Czarnogórze? Dlaczego Serbia nie wyraża woli wstąpienia do NATO - ani do żadnego innego wojskowego sojuszu? I jak może się zakończyć walka o wpływy na Bałkanach między Zachodem a Rosją?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (komentator wydarzeń międzynarodowych)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 17.45

jp/mz

Czytaj także

Różnice zdań na linii NATO-Rosja, Sojusz krytykuję Moskwę za Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 16:25
Bez porozumienia i wspólnych uzgodnień zakończyło się spotkanie ambasadorów państw NATO i Rosji w Brukseli. Sojusz ponowił krytykę Moskwy za jej działania na wschodzie Ukrainy i zaapelował, by doprowadziła do przestrzegania porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni.
rozwiń zwiń