Państwo islamskie. Co pozostało po kalifacie w Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 08:00
– Już od czasu oblężenia Mosulu bojownicy otrzymywali od ISIS dyrektywę, aby przestali przyjeżdżać do Iraku. Już wtedy wiedzieli, że kalifat znajduje się w defensywie – mówuił Jan Natkański, były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie.
Audio
  • Państwo islamskie. Co pozostało po kalifacie w Iraku?(Puls świata/Dwójka)
Flaga tzw. Państwa Islamskiego
Flaga tzw. Państwa IslamskiegoFoto: Shutterstock.com

- Ochotnicy, którzy planowali przyjazd do Iraku, dostali wskazówkę, by jechali do miejsc, gdzie można jeszcze walczyć z niewiernymi. Wśród propozycji znalazła się Libia, Synaj i filipińska wyspa Mindanao. I choć Państwo Islamskie wciąż jeszcze kontroluje w Iraku cały powiat w prowincji Kirkuk i oraz miasta nad Eufratem przy granicy z Syrią, to jednak jest to zaledwie 6 proc. terytoriów, które udało się zająć ugrupowaniu w 2014 roku – dodał Jan Natkański.

Jak wygląda pozycja ISIS w Syrii i jaką rolę odgrywają iraccy Kurdowie w rozpadzie oddziałów islamskich bojowników w Iraku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak 

Gość: Jan Natkański (były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie)

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozycja Macrona chwieje się w posadach. Czy przetrwa próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 17:55
- W tej chwili Emmanuel Macron jeszcze na dobrą sprawę nie zaczął rządzić, a już są zapowiedzi, że kiedy ogłosi zmiany w kodeksie pracy, to ludzie wyjdą na ulice i okaże się, jakim jest prezydentem - mówi dziennikarz Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn – Tokio. "Nowa polityka po Brexicie"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 10:00
– Brytyjczycy zarówno poprzez swoje działania, jak i retorykę starają się zrekompensować polityczny efekt Brexitu. Jednym z przejawów takiej taktyki może być zacieśnienie relacji z Japonią – powiedział dr Przemysław Biskup.
rozwiń zwiń