Przeprowadzka miasta. Problem techniczny, czy społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:00
Szwedzkie miasto Kiruna ma się przeprowadzić z powodu rozwoju miejscowej huty żelaza o kilka kilometrów. Przeniesione zostaną najważniejsze budynki w tym zabytkowy kościół. Czy nie łatwiej byłoby wybudować nowe miasto, a stare zostawić na pastwę losu? - zastanawialiśmy się w Dwójkowej audycji "Puls świata".
Audio
  • Rozmowa o sztuce przenoszenia miast (Puls świata/Dwójka)
Kiruna
KirunaFoto: Shutterstock

- Bez względu na koszty tej operacji, mieszkańcy Kiruny zapracowali sobie na takie rozwiązanie eksploatując dla kraju złoża żelaza. To kwestia demokratycznej redystrybucji zysków z przedsięwzięcia. To duża dojrzałość szwedzkiego społeczeństwa – stwierdził gość "Pulsu świata", urbanista Artur Filip. Zauważył jednak, że to tylko jedna strona medalu.

Problem tkwi w szczegółach i to wcale nie technicznych, bo na takie Szwedzi są przygotowani, lecz w kosztach społecznych. – Przeniesionych zostanie kilkanaście budynków, ale koniec końców nie tylko o nie chodzi. Najważniejszym elementem tkanki urbanistycznej jest zawsze tkanka społeczna. Tak więc bardziej chodzi o ludzi niż o budynki. Zadanie jest więc trudniejsze, bo pytanie brzmi, jak przenieść ten kapitał społeczny miasta, te społeczne więzi w nowe miejsce. Nie wiadomo, czy to się uda – stwierdził gość audycji.

Czy świetny architektonicznie i dopracowany urbanistycznie projekt wystarczy, by miasto stało się dobrze funkcjonującym organizmem? Co jest potrzebne do tego, by mieszkańcy uznali miasto za swoje i jak budować więzi społeczne? O tym w audycji Dwójki.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Artur Filip (urbanista)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 17.45

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejskie place - ogniwa, łączące lokalną społeczność

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 14:20
- Dla nas kwintesencja placu sprowadza się do takiego miejsca, gdzie każdy może się spotkać - mówią w Czwórce Magda Grabowska i Aleksandra Literowicz z Fundacji Puszka, która wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana realizuje trzyletni projekt "Place Warszawy (do odzyskania)". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paranoja i chaos reklam skończą się na dobre?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 01:20
– Mam wrażenie, że przeciętnemu Polakowi nie przeszkadza nadmiar billboardów, jesteśmy już do nich przyzwyczajeni i zupełnie uodpornieni na brzydotę wokół nas – mówi Tomasz Drozdowicz, twórca filmu "Krajobraz mojego miasta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko pod nami. Odkrywamy sekrety podziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 20:05
– Z podziemiami zawsze związane były jakieś dramaty, ukrycia, wojny... Właśnie takie miejsca chcemy pokazać czytelnikom – mówiła Joanna Lamparska, współautorka książki "Miasta do góry nogami".
rozwiń zwiń