Siedem dekad niepodległej Birmy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:00
Wojny domowe, dyktatury, kryzysy gospodarcze czy prześladowania mniejszości to jedne z wielu aspektów, które dotknęły Birmę przez ostatnie 70 lat. W rocznicę uzyskania niepodległości rozmawialiśmy o tym stosunkowo nowym kraju.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dawid Rojek/shutterstock.com

4 stycznia 1948 roku Birma uzyskała niepodległość. Od 2012 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjęła nadaną przez mieszkańców nazwę Mjanma. Mieszka tam aż 135 mniejszości narodowych, które według danych z czasów kolonialnych posługują się ponad setką języków.

- To jest kraj o ogromnej kulturze, historii i bogactwie naturalnym czy też kulturowym - podkreśla politolog Bartosz Kozakiewicz.

Gość audycji zwraca uwagę na pozytywne zmiany zachodzące w tym czasie na terenie kraju: - 10 lat temu było w Mjanmie gorzej. 20 lat temu było zdecydowanie gorzej, a 30 lat temu było bardzo źle. Myślę, że dzisiaj mamy dużo więcej elementów, które możemy postrzegać jako coś, co może rozwijać się w dobrym kierunku, w perspektywie następnych lat.

Niestety wciąż ciężko określić, w jakim kierunku kraj będzie podążał. Birma nie jest demokracją, a armia ma olbrzymi wpływ na państwo. Wojsko dzięki przywilejom nadawanym przez konstytucję posiada aż 25% w parlamentach lokalnych i krajowym.

Mjanma to kraj różnorodności. 70 proc. mieszkańców żyje na wsiach, prawdopodobnie bez elektryczności i dostępu do opieki medycznych. Z drugiej strony to właśnie tam znajdują się największe na świecie złoża jadeitu, wyceniane na 36 miliardów dolarów rocznie.

- Birma ma bardzo dużo bogactw naturalnych, tych bardzo istotnych, jak ropa naftowa, gaz, ale też metali i kamieni szlachetnych czy drzewa tekowego, które jest bardzo popularne – wylicza gość audycji.  

Jaki wpływ na rozwój miał fakt, że Mjanma była kolonią brytyjską? Kto stoi na czele rządu państwa birmańskiego? Te i wiele innych ciekawych informacji na temat tego azjatyckiego kraju w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Bartosz Kozakiewicz (Politolog, koordynator programów pomocowych w Birmie)

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 17.46

wk/mz

Czytaj także

Aung San Suu Kyi. Noblistka w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 08:00
Przez lata stawiała opór dyktaturze wojskowej, była na ustach ludzi Zachodu jako przykład niezłomności i zasad, które doprowadziły do zwycięstwa demokracji w Birmie. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież Franciszek w Mjanmie pokazał, czym jest odpowiedzialna dyplomacja"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 19:27
- Gdyby będąc w Mjanmie papież Franciszek użył słowa Rohingja, to byłaby to pielgrzymka przegrana politycznie - stwierdził na antenie Jedynki dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń