X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siedem dekad niepodległej Birmy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:00
Wojny domowe, dyktatury, kryzysy gospodarcze czy prześladowania mniejszości to jedne z wielu aspektów, które dotknęły Birmę przez ostatnie 70 lat. W rocznicę uzyskania niepodległości rozmawialiśmy o tym stosunkowo nowym kraju.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dawid Rojek/shutterstock.com

4 stycznia 1948 roku Birma uzyskała niepodległość. Od 2012 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjęła nadaną przez mieszkańców nazwę Mjanma. Mieszka tam aż 135 mniejszości narodowych, które według danych z czasów kolonialnych posługują się ponad setką języków.

- To jest kraj o ogromnej kulturze, historii i bogactwie naturalnym czy też kulturowym - podkreśla politolog Bartosz Kozakiewicz.

Gość audycji zwraca uwagę na pozytywne zmiany zachodzące w tym czasie na terenie kraju: - 10 lat temu było w Mjanmie gorzej. 20 lat temu było zdecydowanie gorzej, a 30 lat temu było bardzo źle. Myślę, że dzisiaj mamy dużo więcej elementów, które możemy postrzegać jako coś, co może rozwijać się w dobrym kierunku, w perspektywie następnych lat.

Niestety wciąż ciężko określić, w jakim kierunku kraj będzie podążał. Birma nie jest demokracją, a armia ma olbrzymi wpływ na państwo. Wojsko dzięki przywilejom nadawanym przez konstytucję posiada aż 25% w parlamentach lokalnych i krajowym.

Mjanma to kraj różnorodności. 70 proc. mieszkańców żyje na wsiach, prawdopodobnie bez elektryczności i dostępu do opieki medycznych. Z drugiej strony to właśnie tam znajdują się największe na świecie złoża jadeitu, wyceniane na 36 miliardów dolarów rocznie.

- Birma ma bardzo dużo bogactw naturalnych, tych bardzo istotnych, jak ropa naftowa, gaz, ale też metali i kamieni szlachetnych czy drzewa tekowego, które jest bardzo popularne – wylicza gość audycji.  

Jaki wpływ na rozwój miał fakt, że Mjanma była kolonią brytyjską? Kto stoi na czele rządu państwa birmańskiego? Te i wiele innych ciekawych informacji na temat tego azjatyckiego kraju w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Bartosz Kozakiewicz (Politolog, koordynator programów pomocowych w Birmie)

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 17.46

wk/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aung San Suu Kyi. Noblistka w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 08:00
Przez lata stawiała opór dyktaturze wojskowej, była na ustach ludzi Zachodu jako przykład niezłomności i zasad, które doprowadziły do zwycięstwa demokracji w Birmie. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papież Franciszek w Mjanmie pokazał, czym jest odpowiedzialna dyplomacja"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 19:27
- Gdyby będąc w Mjanmie papież Franciszek użył słowa Rohingja, to byłaby to pielgrzymka przegrana politycznie - stwierdził na antenie Jedynki dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń