Spór o ustawę IPN. Co zrobią Amerykanie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 09:00
- W sporze polsko-izraelskim, który wybuchł zupełnie nagle i w zaskakującej skali, Ameryka - na razie przynajmniej - staje po stronie Izraela - podkreślał w Dwójce Andrzej Talaga.
Audio
  • Spór o ustawę IPN. Co zrobią Amerykanie? (Puls świata/Dwójka)
Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych, Izby Reprezentantów i Senatu
Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych, Izby Reprezentantów i SenatuFoto: pixabay.com

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

W środę (31.01) Departament Stanu USA wezwał do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

- Dziwi trochę, że Departament Stanu słowami swoje rzeczniczki zajął stanowisko takie otwarte, zamiast nieco bardziej poufnego. Gdyby było to kanałami dyplomatycznymi, Polska miałaby jakieś pole manewru - oceniał Andrzej Talaga.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

Czy Amerykanie ze słów przejdą do czynów? Jakie mogłyby być ewentualne dalsze reakcje USA? W rozmowie również o tym, z czyjej inicjatywy mógł powstać ów amerykański komentarz do polsko-izraelskiego sporu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 17.45

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Serwis GermanDeathCamps.info portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 21:53
GermanDeathCamps.info - internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia już działa. W sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń