Czego książę William szukał w Izraelu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:00
- Wielka Brytania chciała pokazać się światu jako kraj, którego nie należy kojarzyć tylko z Brexitem. Stateczna monarchia nadaje się do tego idealnie, bo przywraca odrobinę normalności w chaosie politycznym panującym na Wyspach – mówił w Dwójce Dariusz Rosiak.
Audio
  • Czego książę William szukał w Izraelu? (Puls świata/Dwójka)
Książę William w Izraelu
Książę William w IzraeluFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN/POOL

Putin Trump 1200.jpg
Co przyniesie szczyt Putin - Trump w Helsinkach

Książę William, drugi w linii do brytyjskiego tronu zakończył czterodniową wizytę w Izraelu, w trakcie której odwiedził również okupowane terytoria palestyńskie. Była to pierwsza oficjalna wizyta państwowa członka rodziny królewskiej w państwie żydowskim.

William odwiedził m.in. Instytut Yad Vashem, gdzie spotkał się z osobami, które przeżyły Holokaust. Został też przyjęty premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Reuwena Riwlina. Podczas wizyty w Palestynie spotkał się m.in. z jej prezydentem Mahmudem Abbasem.

Izrael obchodzi w tym roku 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości. Po decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy wzrosło napięcie w relacjach izraelsko-palestyńskich. Jaki ma z tym związek wizyta księcia Williama? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Dariusz Rosiak (dziennikarz Polskiego Radia, wieloletni dziennikarz BBC, autor książki "Oblicza Wielkiej Brytanii")

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 17.00

mko

Czytaj także

Najtrudniejsza misja księcia Williama?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 20:23
Na prośbę MSZ w Londynie książę William odbywa podróż na Bliski Wschód. Ta misja dyplomatyczna jest trudna również dlatego, że brytyjska rodzina królewska do tej pory unikała wyjazdów w tę część świata.
rozwiń zwiń