Magdalena El Ghamari: uchodźcy w Libii trafili do piekła

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 12:00
- Dzieci są atrakcyjne dla handlarzy organami, kobiety trafiają do domów publicznych, a mężczyźni są sprzedawani jako siła robocza - w audycji "Puls świata" rozmawialiśmy o tragicznej sytuacji nie tylko uchodźców, ale i mieszkańców Libii.
Audio
  • Magdalena el Ghamari: uchodźcy w Libii trafili do piekła (Puls świata/Dwójka)
Afrykańscy uchodźcy w Trypolisie
Afrykańscy uchodźcy w TrypolisieFoto: PAP/Hamza Turkia

Libia to kraj upadły, w którym o wpływy walczą milicje islamskie, wojsko, kartele przemytników ludzi (uchodźców) oraz oddziały baronów naftowych. Dlatego coraz więcej imigrantów próbuje uciec do Europy. Kilka miesięcy temu telewizja CNN ujawniła, w jak koszmarnych warunkach przetrzymywani są uciekinierzy z Afryki, którzy trafiają do tzw. centrów dla uchodźców. Ludzie są torturowani i sprzedawani jako niewolnicy.

Dr Magdalena el Ghamari opowiadała, jak libijskie milicje handlują ludźmi z włoską mafią. Ekspertka do spraw terroryzmu zwróciła uwagę na działalność tzw. hotspotów, czyli ośrodków rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie, które służą libijskim watażkom do wyciągania pieniędzy z Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: dr Magdalena el Ghamari (wykładowczyni w Collegium Civitas)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 17.00

Zobacz więcej na temat: Libia Michał Żakowski
Czytaj także

Ucieczka bojowników ISIS. Kto im pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:00
– W Syrii i w Iraku zaczynają dziać się rzeczy, które z punktu widzenia myślącego logicznie obserwatora przestają być klarowne – stwierdza były ambasador Polski w krajach arabskich Jan Natkański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 12:25
Reprezentanci Unii Europejskiej i państw afrykańskich przedstawili plan likwidacji handlu ludźmi w Libii, co - jak się okazuje - jest kolejną ilustracją kryzysu migracyjnego.
rozwiń zwiń