Fidesz zawieszony. Kolejny ruch należy do Orbana

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 07:50
Węgierska partia Fidesz została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej. Decyzję EPL ogłosił jej przewodniczący Joseph Daul. – Fidesz chciałby zostać w szeregach EPL, ale Viktor Orban i jego partyjni sojusznicy są gotowi na ich opuszczenie – mówiła w Dwójce  Veronika Jóźwiak z PISM.
Audio
  • Jaka alternatywa dla Fideszu? (Puls świata/Dwójka)
Premier Węgier Viktor Orban w drodze na obrady Europejskiej Partii Ludowej
Premier Węgier Viktor Orban w drodze na obrady Europejskiej Partii LudowejFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Zawieszenie Fideszu ma skutek natychmiastowy. Członkowie Fideszu nie będą mogli brać udziału w jakimkolwiek spotkaniu partii, stracą prawo do głosowania oraz możliwość wysuwania kandydatów na europejskie stanowiska. Oznacza to jednak, że ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana nie zostało wykluczone z EPL. To łagodniejsze podejście niż domagali się jego krytycy.

O wykluczenie lub zawieszenie Fideszu w EPL wystąpiło do przewodniczącego frakcji Josepha Daula 13 partii członkowskich. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przed głosowaniem powtórnie opowiedział się za wykluczeniem Fideszu z EPL. W wywiadzie z niemiecką rozgłośnią Deutschlandfunk stwierdził, że Fidesz odchodzi od chadeckich wartości i jeśli Orban ich nie podziela, to jego miejsce jest poza frakcją.

Biorąc pod uwagę możliwość wykluczenia Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej Viktor Orban zapowiedział, że będzie szukał sojuszników w Warszawie. Czy oznacza to całkowite przeformatowanie europejskiej sceny politycznej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Piotr Pogorzelski

Gość: Veronika Jóźwiak (Polski Instytut Spraw Międzunarodowych)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viktor Orban z nową inicjatywą w Parlamencie Europejskim? Ekspert: to gigantyczne political fiction

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 12:31
- Jakakolwiek inna opcja poza Europejską Partią Ludową oznacza spadek znaczenia Węgier w Europie i wypadnięcie poza mainstream. Tym Viktor Orban nie jest zainteresowany - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dominik Héjj, ekspert ds. Węgier. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef kancelarii premiera Węgier: także w przypadku zawieszenia Fidesz opuści EPL

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 12:22
- Rządząca na Węgrzech partia Fidesz w przypadku zawieszenia jej członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej sama natychmiast ją opuści - zadeklarował Gergely Gulyás, szef kancelarii premiera Węgier i wiceprzewodniczący Fideszu. Dodał, że w tej sprawie chodzi o godność Fideszu i całego kraju. 
rozwiń zwiń