X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szacunek i sympatia. Ponad połowa Rosjan podziwia Stalina

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:55
- Wyraźnie zmniejszył się odsetek ludzi obojętnych, a rośnie liczba pozytywnie oceniających Stalina. Dlaczego? To skutek uprawianej w Rosji narracji historycznej i polityki edukacyjnej. Dzisiejsza władza w swoim interesie odwołuje się do użytecznych konotacji. Nie usprawiedliwia banalnie tyrana, ale wykorzystuje resentyment do silnych, imperialnych rządów – mówiła w Dwójce Jadwiga Rogoża.
Audio
  • Już ponad połowa Rosjan pozytywnie ocenia Stalina (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Pozytywna ocena postaci Józefa Stalina w rosyjskim społeczeństwie sięgnęła najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do Stalina - wynika z sondażu niezależnego ośrodka badania opinii społecznej Centrum Lewady.

W opublikowanym we wtorek badaniu socjolodzy oceniają, że pozytywny stosunek do Stalina i jego roli w historii nie jest już domeną zwolenników komunizmu i nie zależy od wieku. We wszystkich grupach wiekowych jest dziś więcej ocen pozytywnych niż negatywnych.

W najnowszym sondażu Centrum Lewady aż 41 proc. - o 12 pkt. procentowych więcej niż w 2018 roku - zadeklarowało szacunek dla Stalina. Zachwyt postacią dyktatora wyraziło 4 proc. badanych, a sympatię - 6 proc. Spośród ocen negatywnych najczęściej wymieniano niechęć - 6 procent.

O czym może świadczyć fakt, że maleje liczba Rosjan, którzy uważają ofiary ludzkie, jakie poniosło społeczeństwo w okresie stalinizmu za nie dające się usprawiedliwić "wielkimi celami i dokonaniami osiągniętymi w krótkim czasie"? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 17.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dekomunizacja po rosyjsku. "1 maja to po prostu kolejny dzień wolny od pracy"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 11:34
1 maja obchodzone jest w Rosji Święto Pracy. O tym, na ile żywa wśród Rosjan jest ideologia komunistyczna mówili w programie 7 Dni Wschód – specjalnej audycji z Irkucka - irkucki historyk Alieksiej Pietrow i irkucki opozycjonista i biznesmen Siergiej Bezpałow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski "Kommiersant" alarmuje: dane ofiar represji usuwane z archiwum

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 10:21
W Rosji na podstawie utajnionego rozporządzenia z 2014 roku niszczone są archiwalne karty ewidencyjne z informacjami o osobach represjonowanych w ZSRR - podał w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na dyrektora Muzeum Historii Gułagu Romana Romanowa.
rozwiń zwiń