Po 75 latach polscy lotnicy doczekali się pomnika w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 08:34
- Bezpośrednio po II wojnie światowej polskie władze absolutnie nie były zainteresowane takimi gestami. Przeciwnie - ci, którzy walczyli na Zachodzie i nie daj Boże jeszcze tam później zostali, byli nazywani przez propagandę zdrajcami. Ba - nawet ci, którzy wracali byli podejrzewani, że są z natury zdrajcami i byli inwigilowani, wielu zupełnie niewinnie poszło do więzień i cierpiało - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • O przywracaniu pamięci o udziale Polaków w operacji Overlord i wyzwalaniu Europy Zachodniej w czasie II wojny światowej (Puls świata/Dwójka)
Fragment pomnika poświęconego polskim lotnikom we francuskim Plumetot
Fragment pomnika poświęconego polskim lotnikom we francuskim PlumetotFoto: IPN

W niedzielę (9.06) w Plumetot, w Calvadosie, w Normandii został odsłonięty pomnik ku czci polskich lotników, osłaniających lądowanie w Normandii. Na marginesie tej uroczystości rozmawialiśmy w audycji o dramatycznych powojennych losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i przywracaniu pamięci o udziale Polaków w operacji Overlord i wyzwalaniu Europy Zachodniej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Parasol ochronny działa. 20 lat Polski w NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:08
20 lat temu Polska wstąpiła do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. - To było wydarzenie, które faktycznie oznaczało koniec podziału Europy - powiedział profesor Piotr Grochmaslki, który był gościem audycji "Puls Świata".
rozwiń zwiń