Wybory do Izby Gmin. Konserwatyści poszerzają swój elektorat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 09:00
W Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna zwyciężyła w wyborach z ogromną przewagą, większą nawet niż się spodziewano: do Izby Gmin dostało się bowiem 365 posłów, czyli o wiele więcej, niż ta wymagana do samodzielnych rządów większość. Tak dobrej reprezentacji konserwatyści nie mieli od czasów Margaret Thatcher.
Audio
  • Dr Artur Wróblewski o wyborach do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii (Puls Świata/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Melinda Nagy

Tak dobry wynik Partia Konserwatywna miała ostatnio w roku 1987. Jeszcze dwa lata temu, podczas ostatnich wyborów w Wielkiej Brytanii, wynik Partii Konserwatywnej był o wiele gorszy, ponieważ było to 318 mandatów, jednak jak zaznaczył dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, było to zależne od północnoirlandzkich lojalistów, którzy przeważnie wstrzymywali się od głosu.

- W tej chwili widzimy, że jest ta większość samodzielna. Już nie trzeba, tak jak wcześniej, polegać na tych unionistycznych, może nieprzewidywalnych politykach, czy w ogóle na kimś obcym. Potrzeba 326 posłów, żeby mieć przewagę bezwzględną i rządzić samodzielnie, zatem cel został osiągnięty. Widzimy bowiem, że Partia Konserwatywna poszerza swój elektorat, co dyskwalifikuje Jeremy’ego Corbyna, czyli szefa Partii Pracy, której ten elektorat się kurczy - mówił ekspert.

Co to oznacza dla dalszego ciągu brexitu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 16.45

am/bch

Czytaj także

Ekspert o brexicie: małżeństwo rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:52
- Na dziś Unia Europejska przeczekuje chaos znajdujący się po stronie Wielkiej Brytanii - mówi w "Więcej Świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit jest na rękę Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert o przyszłości UE: bardzo istotnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:03
Ursula von der Leyen jest oficjalnie szefową Komisji Europejskiej. Parlamentu Europejski zatwierdził w środę skład nowej Komisji Europejskiej. Nowa przewodnicząca przedstawiła europosłom swój plan dla Europy. Niemiecka polityk zapowiedziała miedzy innymi transformację ekologiczną, regulacje cyfrowe i inwestycje w innowacje.
rozwiń zwiń