Ciąg dalszy strajków i protestów przeciw reformie systemu emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:12
- Zmienia się forma strajków. Zamiast demonstrować na ulicach np. wyłączany jest prąd, bo strajkują elektrownie. To jest totalnie nielegalne, ale żeby aresztować ludzi najpierw trzeba ich rozpoznać, a żeby ukarać związek zawodowy trzeba mieć dowody, że osoby odpowiedzialne do niego należą - mówił w Dwójce dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • We Francji kolejny dzień strajków i protestów przeciw reformie systemu emerytalnego (Puls świata/Dwójka)
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: CAROLINE BLUMBERG/PAP/EPA

We Francji kolejny dzień trwają strajki i protesty przeciw reformie systemu emerytalnego. Tym razem jednak przedstawiciele rządu i związków zawodowych usiądą razem do rozmów. Kwestia systemu emerytalnego we Francji jest trudna, bo to jeden z najstarszych systemów emerytalnych świata. Pierwsze tego typu rozwiązania - dla kończących karierę artystów baletowych i operowych - wprowadził już Ludwik XIV.

O sytuacji w kraju nad Sekwaną mówił w audycji dr Sebastien Ducourtioux z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 16.45

pg/am

Czytaj także

Czy Europa wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:00
- Myślę, że szef unijnej dyplomacji ma tu pewnego rodzaju kartę przetargową - oceniał Łukasz Polinceusz, komentując fakt uruchomienia przez Francję, Niemcy i Wielką Brytania mechanizmu rozstrzygania sporów z Iranem. Może to zakończyć się nałożeniem sankcji na Teheran za łamanie umowy nuklearnej z 2015 roku. Czy to również droga do wypowiedzenia całej umowy nuklearnej z 2015 r.?
rozwiń zwiń