Wybory w Korei Południowej. Rekordowa frekwencja trzydniowego głosowania

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 17:30
- Na żadnym etapie walki z epidemią, żadna opcja polityczna nie podniosła pomysłu przełożenia wyborów - mówił w Dwójce Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o minionych wyborach parlamentarnych, w których padł frekwencyjny rekord.
Audio
  • Oskar Pietrewicz o wyborach parlamentarnych w Korei Południowej podczas pandemii koronawirusa (Puls świata/Dwójka)
Lee Hae-chan, lider rządzącej w Korei Południowej Partii Demokratycznej ogłosił sukces swojego ugrupowania w wyborach
Lee Hae-chan, lider rządzącej w Korei Południowej Partii Demokratycznej ogłosił sukces swojego ugrupowania w wyborachFoto: PAP/EPA/YONHAP

W środę w Korei Południowej odbyły się wybory parlamentarne. Według wstępnych wyników frekwencja w wyborach była rekordowa i wyniosła ponad 66 proc.

Według państwowej komisji wyborczej frekwencja wyniosła 62,6 proc. na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych, co jest najwyższym wynikiem od 2000 roku – podał Yonhap.

Kraj często jest stawiany za wzór państwa bardzo dobrze zarządzającego kryzysem związanym z epidemią koronawirusa. Wykonuje się tam bardzo dużą liczbę szybkich testów, izolacja jest już na wczesnym poziomie podejrzenia zakażenia, a do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wykorzystywane są nowoczesne technologie.

- Co ciekawe, na żadnym etapie walki z epidemią, żadna opcja polityczna nie podniosła pomysłu przełożenia wyborów - mówił Oskar Pietrewicz. Dodał, że nawet w czasach autorytarnych i wojny nigdy nie przełożono głosowania.

- Po dużej frekwencji widać, że ludzie nie obawiali się pójścia na wybory. Głosowanie zostało rozłożone na trzy dni, co nie jest nowością i praktykowane jest od 2013 roku - tłumaczył gość "Pulsu świata".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Koronawirus słabnie w Korei Południowej. Spadła liczba nowych zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 06:53
W Korei Południowej ponownie zmniejszyła się dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem. Jak podały w niedzielę władze sanitarne tego kraju, w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 76 nowych przypadków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Korei Południowej. Exit polls: większość dla rządzących, najwyższa frekwencja od lat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:47
Jak informują tamtejsze media, rządząca w Korei Południowej Partia Demokratyczna (MPK) zdobędzie ponad połowę mandatów w środowych wyborach parlamentarnych. Do ugrupowania tego należy prezydent kraju - Mun Dze In.
rozwiń zwiń