REKLAMA

Gry komputerowe nośnikiem polskiej kultury?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:00
- W Polsce nie ma inwestorów sypiących miliardami na studia komputerowe. Stawiamy zatem na unikalne pomysły - mówił projektant gry "Zaginięcie Ethana Cartera".
Audio
  • Dyskusja o polskim rynku gier komputerowych z udziałem Pawła Schreibera, Krzysztofa Justyńskiego oraz Pawła Miechowskiego. Rozmawiał Bartek Chaciński (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W grze Zaginięcie Ethana Cartera przemyciliśmy elementy polskiego krajobrazu: nasze góry, kościół, zaporę w Pilichowicach - mówił w Dwójce Krzysztof Justyński (na zdjęciu: screenshot z gry)
W grze "Zaginięcie Ethana Cartera" przemyciliśmy elementy polskiego krajobrazu: nasze góry, kościół, zaporę w Pilichowicach" - mówił w Dwójce Krzysztof Justyński (na zdjęciu: screenshot z gry)Foto: materiały promocyjne Nordic Games GmbH

Polskie gry komputerowe w ostatnich latach nie tylko szturmem podbijają zagraniczne rynki, ale stają się przedmiotem analiz czołowych tytułów prasy światowej, i to nie tylko tych branżowych.

Tym, co wyróżnia polskie gry, jest oryginalny klimat i niestandardowe rozwiązania, jak chociażby w wojennej grze "This War Of Mine", w której nie chodzi o zabijanie, a o przetrwanie w okupowanym mieście.

Z drugiej strony twórcy tej, jak i innych gier, produkowanych przede wszystkim z myślą o zachodnim odbiorcy, chętnie przemycają w nich elementy polskiej kultury. W "Wiedźminie" pojawia się fragment "Dziadów" Adama Mickiewicza, w "Zaginięciu Ethana Cartera" polskie krajobrazy, a w "This War Of Mine" piosenki CKOD i przebój Tadeusza Woźniaka "Zegarmistrz światła".

- Dostaliśmy wiele komentarzy od zagranicznych graczy zachwyconych tym utworem. Pan Tadeusz dzwonił do nas, mówiąc, że jego utwór ma olbrzymi wzrost słuchalności na YouTube - komentował Paweł Miechowski, współtwórca "This War Of Mine".

***
Tytuł audycji:
O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Bartek Chaciński
Goście: Paweł Schreiber, Krzysztof Justyński oraz Paweł Miechowski

Data emisji: 19.01.2015
Godzina emisji:
18.00

bch/mc

Czytaj także

20 lat minęło. Zagraj w to jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:40
Dwie dekady mijają od powstania PlayStation. Rozmawialiśmy o tym, jak słynna konsola do gier wpłynęła na współczesną kulturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy kolejną hitową polską grę. "This War of Mine" podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 13:41
Nową polską grę doceniają nie tylko gracze i branżowe portale, ale też media głównego nurtu z całego świata. "This War of Mine" warszawskiego 11 bit studios trafiła między innymi na trzecią pozycję zestawienia najlepszych gier roku 2014 według tygodnika "Time".
rozwiń zwiń

Czytaj także

24. Poziom: Sukces This War of Mine

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 20:32
W Magazynie Nowych Technologii gośćmi Katarzyny Gizińskiej i Przemysława Pawełka byli Andrzej Garapich, Aleksander Tarkowski i Pawerł Miechowski. Główny punkt audycji stanowiła rozmowa dotycząca międzynarodowego sukcesu gry This War of Mine. Nie zabrakło także dyskusji dotyczącej pojęcia domeny publicznej.
rozwiń zwiń