Internet. Sieć ludzi wzajemnie się lajkujących?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 23:00
- Większość więzi budowanych w sieci jest oparta na rzeczach, które internautom sprawiają przyjemność - mówił w Dwójce prof. Tomasz Szlendak.
Audio
  • Wojciech Eichelberger, dr Marta Majorek i prof. Tomasz Szlendak o wpływie internetu na ludzką kondycję. Rozmawia Michał Nowak (O wszystkim z kulturą)
Problem z internetowymi kontaktami polega na tym, że potem spotkanie w tzw. realu często okazuje się sporym rozczarowaniem - mówił prof. Tomasz Szlendak w Dwójce
"Problem z internetowymi kontaktami polega na tym, że potem spotkanie w tzw. realu często okazuje się sporym rozczarowaniem" - mówił prof. Tomasz Szlendak w DwójceFoto: Pixabay/geralt

Jak internet zmienia świat? Entuzjaści zauważają, że sieć sprzyja globalnej komunikacji. Krytycy mówią o spłycaniu się międzyludzkich kontaktów i niebezpieczeństwie utraty łączności z rzeczywistością. Ta ostatnia tendencja może być związana z tym, że internauci zazwyczaj otaczają się rzeczami przyjemnymi. -  W internecie budujemy sobie silnie obwarowany ogród osobisty, w którym dochodzą do nas tylko sympatyczne treści. Prowadzi to do tego, że przestajemy wiedzieć, co się dzieje na świecie - ostrzegał gość Dwójki.

Silne filtrowanie strumienia informacji napływających zazębia się z kreowaniem własnego wizerunku w sieci. Zdaniem psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera potrzeba postowania autotematycznych materiałów na portalach społecznościowych ma dużo wspólnego z zachowaniami małych dzieci.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Michał Nowak

Goście: Wojciech Eichelberger (psychoterapeuta), dr Marta Majorek (politolog), prof. Tomasz Szlendak (socjolog)

Data emisji: 7.04.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
rozwiń zwiń