Czy można podróżować bez wychodzenia z sypialni?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 20:10
- Gdy coś mnie zafascynuje, wyjeżdżam jutro lub pojutrze - mówił podróżnik Jacek Pałkiewicz. Jego zapału i pragmatyzmu niektórzy jednak nie podzielają. Wśród nich są wybitni intelektualiści.
Audio
  • Rozmowa wokół książki Allain de Botton pt. "Sztuka podróżowania" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jacek Pałkiewicz w otoczeniu mieszkańców Irianu Zachodniego. Czy słynny podróżnik wyobraża sobie poznawanie świata w czterech ścianach swojego domu?
Jacek Pałkiewicz w otoczeniu mieszkańców Irianu Zachodniego. Czy słynny podróżnik wyobraża sobie poznawanie świata w czterech ścianach swojego domu?Foto: PAP/Jacek E.Pałkiewicz

- Gdy przedwojenny polski filozof Franc Fiszer postanowił z przyjaciółmi odwiedzić Paryż, dotarł pod Włocławek, gdzie zgłębiał mistyczne aspekty smaku wieprzowiny - opowiadał prof. Robert Piłat.

Wielu innych myślicieli podróżowało, w ogóle nie opuszczając pokoju. Paradoksalnie wynikać to może ze związków filozofii z podróżowaniem. - W obu przypadkach motywacją jest bardzo często pragnienie poznania, a celem samodoskonalenie - zwrócił uwagę prof. Marek Kazimierczak.

Jacka Pałkiewicza nie interesuje jednak statyczna kontemplacja. - Kilkanaście lat temu przeczytałem, że trzy przełomy Jangcy to jeden z najpiękniejszych pejzaży na globie. Dwa tygodnie później byłem na miejscu. I bardzo dobrze, bo wkrótce ów niezwykły krajobraz zniknął - opowiadał.

W jego podejściu do podróżowania więcej jest chyba z miłości niż filozofii. A to wiąże się niestety z ryzykiem zdrady. Jacek Pałkiewicz definitywnie odkochał się na przykład w Afryce...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Jacek Pałkiewicz (podróżnik), prof. Robert Piłat (filozof), prof. Marek Kazimierczak (badacz kulturowych podstaw turystyki)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenecję zwiedzaj tylko z komisarzem Brunettim!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 19:00
W słynnym włoskim mieście organizuje się już wycieczki śladami bohatera Donny Leon. Wystarczy chyba jednak zabrać ze sobą jedną z jej powieści detektywistycznych. Co jeszcze będziemy czytać w te wakacje?
rozwiń zwiń