X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Duczmal. "Za moich muzyków dam się pokroić"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 19:00
- W 2. klasie szkoły podstawowej postanowiłam, że będę dyrygentem. Od początku 3. roku studiów zaczęłam dyrygować własną orkiestrą - wspominała Agnieszka Duczmal, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
Audio
  • Z Agnieszką Duczmal, dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", rozmawia Marcin Majchrowski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Agnieszka Duczmal. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali
Agnieszka Duczmal. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La ScaliFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Brytyjski "Wells Journal" napisał o niej: "Jest zdecydowana, witalna i porusza się jak płomień." W 1982 roku Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch przyznało jej tytuł "La donna del mondo" ("Kobieta świata") - za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Wraz z Orkiestrą "Amadeus" nagrała 48 płyt, a dla Polskiego Radia - ponad 10 tysięcy minut muzyki.

W Dwójce Agnieszka Duczmal opowiadała o dzieciństwie spędzonym w Krotoszynie ("miałam być indiańską squaw") czy też o swojej drodze do dyrygentury ("czułam się dość samotnie, nie widząc w tym zawodzie żadnych kobiet, ale pewnego dnia spadł mi kamień z serca…"). Usłyszeliśmy też odpowiedzi na pytania "kwestionariusza Prousta".

A wspominając obchodzoną w styczniu okrągłą rocznicę urodzin, dyrygentka podkreślała: - Tego typu jubileusze skłaniają mnie do myślenia o tym, co można by jeszcze zrobić, o co walczyć. Z roku na rok umacnia się też we mnie wiara, że za moich muzyków zawsze dam się pokroić.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Agnieszka Duczmal (założycielka i dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus")

Data emisji: 18.03.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: Uprawiam męski zawód (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 22:00
– Ja przyrównuję mówienie muzyką do mówienia słowem. Czarne kropki na pięciolinii po prostu wiążą się w zdania i frazy – tłumaczyła założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
rozwiń zwiń