Co zostało w Polakach z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 19:00
- Te czterdzieści pięć lat to był na tyle długi okres, żeby przeorać ludzi - podkreślał prof. Jerzy Eisler, opowiadając o wpływie, jaki wywarła na swoich obywatelach Polska Ludowa.
Audio
  • Z prof. Jerzym Eislerem, autorem książki "Co nam zostało z tych lat", rozmawia Bartosz Panek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, symbol PRL i jeden z najbardziej widocznych reliktów tej epoki
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, symbol PRL i jeden z najbardziej widocznych reliktów tej epokiFoto: Jorge Láscar/flickr/CC BY-SA 2.0

- Wszyscyśmy wtedy jakoś żyli i funkcjonowali, ulegając z jednej strony pewnym złudzeniom, z drugiej natomiast schorzeniom - mówił historyk. Jako przykład na jedno z tych społecznych schorzeń gość Dwójki podał zjawisko, które w polszczyźnie określa się mianem "skombinować"…

"Okres PRL to nie była wprawdzie egipska niewola, ale jednak doświadczenie Polaków na tyle dotkliwe, że nie sposób przejść nad nim do porządku i bez problemów zerwać z jego dziedzictwem" – pisze prof. Jerzy Eisler w swojej nowo wydanej książce "Co nam zostało z tych lat". Jak zatem zrywać z tym dziedzictwem mądrze i odpowiedzialnie? Czy PRL tkwi nawet w dwudziestolatkach, którzy urodzili się po 1989? I czy pojęcie homo sovieticus nadal dobrze oddaje nasze postawy i jasno tłumaczy wybory polskiego społeczeństwa w ostatnich dekadach? Zapraszamy do odsłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk, autor książki "Co nam zostało z tych lat")

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 18.00 

jp/gs

Czytaj także

Sterowanie folklorem. Ludowość w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 18:51
- Po wojnie władze wykorzystywały folklor do unifikacji społeczeństwa, przesłaniano nim różnice społeczne - mówiła w Dwójce Joanna Kordjak, kuratorka wystawy "Polska - kraj folkloru?" w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Relax", czyli polska rzeczpospolita komiksowa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:00
W "Pop-południu" o antologii "Relaxu", najważniejszego pisma komiksowego w PRL, opowiadał badacz popkultury Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwia Chutnik. Córa dancingu o smutku lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 16:30
- Próbuję ocalić od zapomnienia wszystko to, co większość z nas chciałaby pominąć. Portretuję półświatek, do którego należą nie tylko cinkciarze, ale także prostytutki, alfonsi i złodzieje – podkreśliła w Dwójce pisarka, opowiadając o swojej najnowszej książce "Smutek cinkciarza".
rozwiń zwiń