X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się stało z Judaszem? "Jest figurą nas wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 19:00
- Tak duża liczba różnych koncepcji na temat tego apostoła, pytań, czy możemy go usprawiedliwić, pokazuje, że postać Judasza odsyła do naszych niepokojów i niejasności związanych z ludzką egzystencją - mówiła dr Ewelina Drzewiecka w audycji poświęconej temu "biblijnemu antybohaterowi".
Audio
  • Kim był Judasz? Jaka jest jego rola w historii zbawienia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Judasz na The Last Supper Williama Blakea, 1799 r.
"Judasz" na "The Last Supper" Williama Blake'a, 1799 r.Foto: Wikimedia commons/domena publiczna

- Obok wizji ortodoksyjnej o Judaszu, poświadczonej w Piśmie Świętym i wykładanej przez Magisterium Kościoła, są inne. Jako badacza to mnie właśnie interesuje: jak te wizje funkcjonują w kulturze i literaturze - tłumaczyła dr Drzewiecka.

Na czym polegają zatem te inne, nie tylko literackie, wizje Judasza i w jakim sensie jest on "figurą nas wszystkich"? Dr Kalina Wojciechowska zwróciła w audycji uwagę, że zgodnie z Ewangelią Judasz był jedynym człowiekiem, którego Jezus w pewien szczególny sposób nazwał "przyjacielem". Z kolei Jerzy Prokopiuk mówił o dalekiej od ortodoksji hipotezie, według której Judasz był swoistym współpracownikiem Jezusa.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Ewelina Drzewiecka (teolog i kulturoznawca z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk), dr hab. Kalina Wojciechowska (biblistką z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie), Jerzy Prokopiuk (eseista, honorowy prezes klubu Gnosis)

Data emisji: 22.12.2016 

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Komentarze1
aby dodać komentarz
werter2017-02-10 23:31 Zgłoś
Bardzo wartościowa audycja. Pouczająca. Jestem wdzięczny zwłaszcza za końcowe pytanie i odpowiedzi. Dziękuję.

Czytaj także

Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
- Rozumowi europejskiej filozofii Lew Szestow przeciwstawiał wołanie z krzyża, głupotę, absurdalną nierozumność Hioba, Abrahama, Izaaka - mówił o rosyjskim myślicielu prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń