Co się stało z Judaszem? "Jest figurą nas wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 19:00
- Tak duża liczba różnych koncepcji na temat tego apostoła, pytań, czy możemy go usprawiedliwić, pokazuje, że postać Judasza odsyła do naszych niepokojów i niejasności związanych z ludzką egzystencją - mówiła dr Ewelina Drzewiecka w audycji poświęconej temu "biblijnemu antybohaterowi".
Audio
  • Kim był Judasz? Jaka jest jego rola w historii zbawienia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Judasz na The Last Supper Williama Blakea, 1799 r.
"Judasz" na "The Last Supper" Williama Blake'a, 1799 r.Foto: Wikimedia commons/domena publiczna

- Obok wizji ortodoksyjnej o Judaszu, poświadczonej w Piśmie Świętym i wykładanej przez Magisterium Kościoła, są inne. Jako badacza to mnie właśnie interesuje: jak te wizje funkcjonują w kulturze i literaturze - tłumaczyła dr Drzewiecka.

Na czym polegają zatem te inne, nie tylko literackie, wizje Judasza i w jakim sensie jest on "figurą nas wszystkich"? Dr Kalina Wojciechowska zwróciła w audycji uwagę, że zgodnie z Ewangelią Judasz był jedynym człowiekiem, którego Jezus w pewien szczególny sposób nazwał "przyjacielem". Z kolei Jerzy Prokopiuk mówił o dalekiej od ortodoksji hipotezie, według której Judasz był swoistym współpracownikiem Jezusa.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Ewelina Drzewiecka (teolog i kulturoznawca z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk), dr hab. Kalina Wojciechowska (biblistką z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie), Jerzy Prokopiuk (eseista, honorowy prezes klubu Gnosis)

Data emisji: 22.12.2016 

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Komentarze1
aby dodać komentarz
werter2017-02-10 23:31 Zgłoś
Bardzo wartościowa audycja. Pouczająca. Jestem wdzięczny zwłaszcza za końcowe pytanie i odpowiedzi. Dziękuję.

Czytaj także

Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
- Rozumowi europejskiej filozofii Lew Szestow przeciwstawiał wołanie z krzyża, głupotę, absurdalną nierozumność Hioba, Abrahama, Izaaka - mówił o rosyjskim myślicielu prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń