X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 20:00
– Silna elita jest w Polsce bardzo istotna, wręcz dominująca. To nietypowa sytuacja w Europie – mówił socjolog prof. Tomasz Zarycki, współautor książki "Totem inteligencki".
Audio
  • Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: blvdone/Shutterstock.com

Gość Dwójki zauważył, że kwestia inteligencji bywa w Polsce kontrowersyjna. – Dla wielu osób używanie pojęcia inteligenta w celu identyfikacji czy opisu naszego świata społecznego nie jest popularne. Wiele osób z różnych powodów odcina się lub argumentuje, że tej inteligencji w ich rozumieniu dzisiaj już nie ma – powiedział.

Prof. Tomasz Zarycki wspólnie z Rafałem Smoczyńskim w książce "Totem inteligencki. Arystokracja, szlachta i ziemiaństwo w polskiej przestrzeni społecznej" dowodzi jednak, że jest zupełnie inaczej. Inteligenci nad Wisłą nie tylko nie wymarli, ale są zdaniem badacza dominującą warstwą społeczną. W Dwójce socjolog tłumaczył m.in., kim jest polski inteligent, jak buduje swój status, co odróżnia inteligencję od klasy średniej i dlaczego w opisie inteligentów odwołuje się do totemizmu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: prof. Tomasz Zarycki (socjolog i geograf społeczny z Instytutu Studiów Społecznych im. prof. Roberta Zająca na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 27.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile jest kultury w kulturze popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy o genezie i istocie zjawiska, które definiowane jest jako przeciwieństwo tak zwanej kultury wysokiej.
rozwiń zwiń