Małaczewski. Pisarz naznaczony wojennym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:30
- Gdy w 1921 roku ukazał się jego tom opowiadań "Koń na wzgórzu", powitano go jako prawdziwego epika na miarę Sienkiewicza i Żeromskiego - o Eugeniuszu Małaczewskim i jego twórczości mówił w Dwójce historyk literatury Krzysztof Polechoński.
Audio
  • Krzysztof Polechoński i Andrzej Szczepanowski o twórczości Eugeniusza Małaczewskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grafika wg zdjęcia portretowego Eugeniusza Małaczewskiego i fragmentu wydania jego dzieł
Grafika wg zdjęcia portretowego Eugeniusza Małaczewskiego i fragmentu wydania jego dziełFoto: polona.pl/wikimedia/domena publiczna
wiki eugeniusz małaczewski 1200.jpg
Opowiadania Eugeniusza Małaczewskiego. Premiera

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił uwagę, że Małaczewski należał do grona twórców, którzy wywalczyli niepodległość Polski nie tyle z piórem, ile z bronią w ręku. - W zasadzie całe swoje dojrzałe życie spędził w wojsku w służbie czynnej. Swoją biografią wpisuje się w mit poety-żołnierza - mówił Krzysztof Polechoński.

Eugeniusz Małaczewski został wcielony do carskiej armii w 1914 roku, a po jej rozpadzie próbował dołączyć do oddziałów polskich. Był adiutantem generała Józefa Hallera. Bohaterami jego opowiadań są zapomniani dzisiaj murmańczycy - żołnierze Piątej Dywizji Syberyjskiej. - W swoich dziełach pokazywał potęgę wojny i zmagania sił na XX-wiecznych polach bitewnych. W historii literatury zapisał się jako jeden z ciekawszych batalistów - podkreślił Polechoński.

W audycji mówiliśmy o skromnym objętościowo, acz niezwykle ciekawym dorobku literackim Małaczewskiego (pisarz zmarł w wieku 27 lat), w którym uwiecznił m.in. niedźwiedzicę polarną Baśkę (wraz polskim oddziałem dotarła z Rosji do Polski i defilowała w Warszawie przed marszałkiem Piłsudskim). Przywołaliśmy także niezwykle serdeczny list Żeromskiego do autora "Konia na wzgórzu". W końcu historyk Andrzej  Szczepanowski naszkicował przebieg niebezpiecznej przeprawy Małaczewskiego przez mroczną Rosję w czasach rewolucyjnej anarchii i terroru.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Anna Lisiecka

Goście: Krzysztof Polechoński (historyk literatury) i Andrzej Szczepanowski (historyk)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
125. rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj "Popiołów" Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 19:00
W cyklu "Książka do słuchania" zaprezentowaliśmy słynną powieść Żeromskiego w ciekawej interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Violetta Szabó. Opowieść o niezwykłej kobiecie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 15:30
W "To się czyta latem" aktorka Lidia Sadowa przedstawiła fragmenty książki Tanii Szabó o agentce brytyjskiego wywiadu, która w 1944 roku dwukrotnie skakała ze spadochronem nad Francją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między etyką a Australią. "Ponad czasem" Singera

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki wybitnego współczesnego australijskiego myśliciela Petera Singera. Czyta Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń