"Polityka prezydencka ma również wymiar kulturalny"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 19:30
- To, co dotyczy sfery kultury, jest częścią tej polityki - mówił Wojciech Kolarski, minister w kancelarii prezydenta RP, w dniu kolejnej sesji z cyklu kulturalnych debat pod prezydenckim patronatem.
Audio
  • Rozmowa o debatach prezydenckich poświęconych polskiej kulturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jakub Moroz, Antoni Libera, Ewa Millies-Lacroix, Antoni Buchała i Dariusz Karłowicz podczas debaty prezydenckiej Teatr polski - tradycja i przyszłość
Jakub Moroz, Antoni Libera, Ewa Millies-Lacroix, Antoni Buchała i Dariusz Karłowicz podczas debaty prezydenckiej "Teatr polski - tradycja i przyszłość"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Celem debat prezydenckich jest uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tej inicjatywy odbyły się spotkania "Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej", "Polski kanon literacki XXI wieku" oraz "Teatr polski - tradycja i przyszłość". Uczestnikami dyskusji są uczeni, intelektualiści, pisarze i twórcy teatralni.

W Dwójce pytaliśmy m.in. o to, jaki jest sens organizowania takich debat, skoro za politykę kulturalną odpowiada w Polsce ministerstwo kultury. Wojciech Kolarski tłumaczył, że prezydent, pozbawiony formalnych instytucji kulturalnych, "może tworzyć pewien klimat do dyskusji, może wskazywać na ważne tematy". Mówił też, w jaki sposób debaty prezydenckie mają potencjał do wzniesienia się ponad bieżące spory polityczne.

O spotkaniach w Belwederze rozmawialiśmy także z literaturoznawcami prof. Dorotą Heck oraz prof. Krzysztofem Dybciakiem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Wacław Holewiński

Goście: prof. Dorota Heck (Uniwersytet Wrocławski), Wojciech Kolarski (minister w kancelarii prezydenta RP), prof. Krzysztof Dybciak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gildia Reżyserów. "Przeciwciało polityki kulturalnej"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 13:00
– Zjednoczyły nas wydarzenia, które odbyły się w Teatrze Starym – mówił Paweł Łysak, tłumacząc powołanie artystycznego stowarzyszenia pod nazwą "Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół akcji Kultura Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 12:47
W "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z Joanną Kos-Krauze, jedną z sygnatariuszek nowo powstałego ruchu Kultura Niepodległa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolska Konferencja Kultury

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:04
Zapraszamy do wysłuchania Dwójkowych relacji z kolejnych odsłon Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.
rozwiń zwiń