Iłłakowiczówna. Dama, która żyła i pisała jak chciała

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:00
- Iłła zawsze była inna, chciała się wyróżniać. I ta odmienność, niezależność były cechami, które ludzie od razu zauważali. Także jeśli chodzi o jej twórczość – mówiła o poetce Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka biografii Kazimiery Iłłakowiczówny.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką biografii Kazimiery Iłłakowiczówny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kazimiera Iłłakowiczówna. 1928 r.
Kazimiera Iłłakowiczówna. 1928 r.Foto: Wikimedia Commons/dp

iłła_1200.jpg
"Iłła". Kazimiera Iłłakowiczówna walczy z fatum

W audycji Dwójki posłuchaliśmy opowieści o niezwykłych kolejach losu wybitnej polskiej poetki, która przez całe swoje życie borykała się z piętnem nieślubnego dziecka. Wcześnie osierocona przez oboje rodziców, wychowywała się w domu przybranej matki Zofii Buyno. Odcisnęło się to na jej życiowych wyborach. - Nie założyła rodziny, była sama. Ona czuła jakąś swoją niezdolność do wypełnienia ról, które życie przeznacza kobiecie - mówiła biografka wybitnej poetki.

Iłłakowiczówna była bardzo uzdolniona literacko, językowo i umiała to wykorzystać. - Była sobie panią tzn. robiła co chciała, żyła, jak chciała, pisała, jak chciała. Była niezwykle silną osobowością, niekiedy ekscentryczną, która niemal na każdym kroku podkreślała swoją odmienność – mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak.

O marzeniach, planach i pomysłach Kazimiery Iłłakowiczówny, o jej losach pełnych gwałtownych zwrotów, połsuchamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ewa Lipska: w poezji ogromnie boję się banału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:45
- Jak wiadomo uwodzi nas krajobraz, który czasem jest zwykłym kiczem, ale mimo to nas zachwyca. Mam lęk, żeby nie przenieść tego kiczu do wiersza - mówiła w Dwójce wybitna poetka, z którą spotkaliśmy się z okazji zbliżającej się premiery jej tomu pt. "Pamięć operacyjna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze życie Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:07
- Do napisania książki o Kazimierze Iłłakowiczównie pchnęły mnie tajemnice, których jest sporo w jej życiorysie. Być może niektóre udało mi się odkryć, ale nie wszystkie - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iłła". Kazimiera Iłłakowiczówna walczy z fatum

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 13:35
W cyklu "To się czyta" Ewa Wencel prezentowała fragmenty książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-Frydryszak.
rozwiń zwiń