Irena Sendlerowa i "cud polskiego podziemia"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 18:45
- To, że Irena Sendlerowa przez wiele lat ukrywała fakt, że podczas wojny uratowała 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta, zupełnie mnie nie dziwi. Tak postępowało przecież wielu Żydów, którzy ze strachu nie dzielili się doświadczeniami wojennymi nawet ze swoimi dziećmi - powiedział prof. Dariusz Stola.
Audio
  • Dyskusja na temat postaci Ireny Sendlerowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Anny Bikont Sendlerowa. W ukryciu
Okładka książki Anny Bikont "Sendlerowa. W ukryciu"Foto: wydawnictwo Czarne/materiały prasowe

sendlerowa.jpg

Goszczący w Dwójce dyrektor Muzuem Historii Zydow Polskich POLIN opowiadał o nowo wydanej książce Anny Bikont "Sendlerowa. W ukryciu".

- Nie od dziś wiadomo, że to nie sama Sendlerowa uratowała ponad 2,5 tysiąca dzieci. Książka ta świetnie pokazuje, jak wielu ludzi było zaangażowanych w ukrywanie jednej osoby. To nie była tylko kwestia indywidualnego bohaterstwa, ale niezwykle sprawnej organizacji w warunkach zagrożenia śmiercią. Irena Sendlerowa jest przykładem jednego z cudów polskiego państwa podziemnego, czyli naszych zdolności organizacyjnych - dodał prof. Dariusz Stola.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. dyskusji na temat życiowych wyborów Sendlerowej, która w czasach PRL zapisała się do PZPR.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Dariusz Stola (dyrektor Muzuem Historii Zydow Polskich POLIN), prof. Grzegorzem Berendtem (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej)

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Jerzy Nowak był przerażającym przeciwnikiem"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 11:49
- To było człowiek, którego właściwie wszyscyśmy kochali, a to się rzadko zdarza w naszym środowisku - o zmarłym kilka dni temu wybitnym aktorze i reżyserze, Jerzym Nowaku opowiadali w Dwójce przyjaciele
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Głowiński i potęga pewnej filiżanki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:30
– Mam ją do dziś. Jest swoistym symbolem trwałości pewnego świata – mówił wybitny literaturoznawca o tytułowej bohaterce swojej nowej książki "Carska filiżanka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie tylko cmentarze". Literackie podróże Żydów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:00
- Mamy dziś bardzo ciekawą literaturę żydowską, głównie w języku angielskim i hebrajskim, która traktuje o "podróżach do Polski" - mówiła prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
rozwiń zwiń