X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak prof. Kłoczowski wpisał Polskę w europejski kontekst

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
- Prof. Jerzy Kłoczowski odegrał ważną rolę w momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej - o wybitnym historyku, który zmarł 2 grudnia, opowiadał w Dwójce dr Maciej Sobieraj.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o prof. Jerzym Kłoczowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Jerzy Kłoczowski
Prof. Jerzy KłoczowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

koczowski 1200.jpg
Sylwetka prof. Jerzego Kłoczowskiego

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" wspominał, że prof. Kłoczowski zawsze zwracał uwagę na szeroki kontekst wydarzeń, pokazywał, że pewne procesy nie dzieją się w oderwaniu od innych. W momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej przypomniał, że ten zjednoczeniowy kierunek nasz kraj wytyczył już w XVI wieku. - Zwrócił uwagę, że unia polsko-litewska zawarta w 1569 roku, pokazała, jak kraje mogą się zjednoczyć w duże państwo w sposób pokojowy - opowiadał dr Sobieraj.

Z kolei prof. Paweł Kras wspominał badania profesora z lat 50., w których zajmował się dziejami instytucji parafii nie tylko jako jednostki kościelnej, ale też społecznej. W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych myślach prof. Jerzego Kłoczowskiego, jego ostrzeżeniach przed manipulowaniem historią oraz zachętach do szukania tego, co łączy poszczególne narody.

Prof. Jerzy Kłoczowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, założycielem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, senatorem, działaczem społecznym, laureatem wielu nagród i odznaczeń, nade wszystko zaś znakomitym historykiem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Michał Nowak

Goście: dr Maciej Sobieraj, dr Łukasz Jasina oraz prof. Paweł Kras (historycy)

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Burek. Intelektualny spacer pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 19:00
– Pracując z nim, zobaczyłem, w jaką rutynę wpadliśmy my, nieraz młodsi od niego o 10 czy 20 lat – mówił o zmarłym 1 maja 2017 r. Tomaszu Burku poeta Krzysztof Kuczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka historyczna. "Wysoki poziom, słaba promocja"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:00
 - W Polsce jest bardzo dużo dobrych książek historycznych, które nie są zauważalne - podkreślał w Dwójce prof. Tomasz Szarota, członek jury Nagrody Klio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzydła Dedala dla Andrzeja Nowaka. "To nagroda, która stara się iść pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 17:30
– Chcemy nagradzać autorów, którzy za swój nonkonformizm płacili w różny sposób. Prof. Andrzej Nowak mieści się w tym gronie – mówił Antoni Libera, juror Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala.
rozwiń zwiń