"The Crown". Czarne owce królewskiego rodu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 19:00
- Drugi sezon serialu ma świetne recenzje. Na szczęście nie jest plotkarską operą mydlaną o skandalach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. To świetny portret rodu Windsorów, o którym tak naprawdę niewiele wiemy - mówił w Dwójce krytyk Łukasz Muszyński.
Audio
  • Czarne owce rodu Windsorów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Claire Foy na planie serialu The Crown
Claire Foy na planie serialu "The Crown"Foto: Netflix/materiały promocyjne

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o dwóch sezonach nagradzanego serialu opowiadającego o wydarzeniach na dworze brytyjskim, począwszy od roku 1947 roku. "The Crown" ("Korona") to podróż za kulisy największych wydarzeń, które ukształtowały po wojnie nie tylko brytyjską Koronę, ale także światową politykę.

- To niezwykła, pięknie zrealizowana podróż przez historię 20. wieku. To wciągająca, intrygująca, zabawna i trzymająca w napięciu opowieść o życiu królowej Elżbiety II i towarzyszących mu wydarzeniach historycznych – mówił Łukasz Muszyński.

Pierwsza seria najdroższej w historii produkcji Netflixa z budżetem 100 mln funtów, obejmuje lata 1947-55 (od ślubu Elżbiety II z Filipem do rozstania księżniczki Małgorzaty z Townsendem). Scenarzysta Peter Morgan ("Frost/Nixon") oparł intrygę na niezwykle ciekawych relacjach królowej z genialnie zagranym przez Johna Lithgowa Winstonem Churchillem.

Druga seria opowiada o "czarnych owcach królewskiej dynastii" - burzliwej młodości księcia Filipa, czy ukrywanej przeszłości Edwarda VIII, który abdykował z miłości do rozwódki i został nieformalnie wyklęty przez ród Windsorów.

- To bardzo dobry film, bo łączy dwie rzeczy, które widzów bardzo interesują: życie prywatne znanych postaci i mechanizmy rządzące polityką. Co ważne, nie jest przemądrzały, nie poucza. Opowiada zaś uczciwie ważną i bolesną dla Brytyjczyków historię upadku ich imperium - powiedział w audycji dziennikarz Polskiego Radia Dariusz Rosiak.

Serial otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016 - w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym (dla Claire Foy). Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy), Dariusz Rosiak (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mg

Czytaj także

Scenarzyści piszą dziś seriale. Kto pisze filmy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- W telewizji mamy wpływ na każde słowo. W filmie musimy wykonywać polecenia producenta - stwierdził Andrew Davies, współtwórca serialu "House of Cards".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cicha noc" i inne filmy "frontem do człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 19:23
- To co łączy film Piotra Domalewskiego i innych młodych twórców to fakt, że ich bohaterzy mówią językiem, który jest bliski ludziom. To nie są wymyślone, papierowe postaci, tylko bohaterzy, na których w polskim kinie czekałam – podkreśliła Kaja Klimek, opowiadając o produkcjach pokazanych na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń