X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grzesiuk bez cenzury. Wznowienia wszystkich powieści

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 19:00
W 2018 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Stanisława Grzesiuka, a wszystkie jego powieści zostaną po raz pierwszy wydane bez cenzury. - Jego debiutancka książka z 1958 roku wywołała ferment w środowisku - mówi Michał Nalewski z Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Audio
  • Powieści Grzesiuka bez cenzury (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Grzesiuk. Król życia
Okładka książki "Grzesiuk. Król życia"Foto: (zdj. ilustracyjne)

Stanisław Grzesiuk znany jest głównie jako bard Czerniakowa, piewca przedwojennego warszawskiego folkloru i wykonawca takich piosenek, jak "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" czy "Bal na Gnojnej". W swoim dorobku ma także trzy autobiograficzne powieści: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" i "Na marginesie życia". Tę pierwszą - w wersji nieocenzurowanej - zobaczymy na księgarskich półkach już za kilka dni, dwie następne - w kolejnych miesiącach tego roku.

Na nieocenzurowane teksty Grzesiuka trafił Bartosz Janiszewski, autor jego biografii. Podczas pracy nad swoją książką dotarł do wnuczki barda Izabeli Laszuk, która posiadała w domu pełne archiwum po swoim dziadku, w tym rękopisy jego powieści. Dlaczego różnią się one od wersji drukowanych?

- Tło tej cenzury jest skomplikowane. Debiutancka książka Grzesiuka "Pięć lat kacetu", która jest relacją z pobytu w niemieckich obozach koncentracyjnych, ukazała się w 1958 roku i wywołała ferment w środowisku. Została wydana w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, który sprzedał się w całości, a w bibliotekach były zapisy - mówi Michał Nalewski, redaktor prowadzący wznowień powieści Grzesiuka. - Musimy mieć świadomość, jak mocna jest to książka. Ludzie, którzy wyszli z obozów i próbowali się pozbierać, nie byli gotowi na tę opowieść. To pozwala zrozumieć, dlaczego w momencie pracy nad rękopisem obecna była autocenzura Grzesiuka i bardzo mądra cenzura wydawnictwa - zauważa Nalewski.

Czy Warszawa opisana przez Grzesiuka ma więcej kolorów niż ta realna? W jaki sposób artysta ten budował tożsamość miasta brutalnie zniszczonego przez II wojnę światową? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Gość: Michał Nalewski (redaktor prowadzący wznowień powieści Stanisława Grzesiuka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka), Aleks Kłoś (dziennikarz, współtwórca filmu "Grzesiuk, chłopak z ferajny") i Bartosz Janiszewski (autor biografii "Grzesiuk. Król życia")

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Pradze ludzie zaczęli przekraczać bramy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 16:00
- Chodzi o to, abyśmy przestali omijać brzydkie, odpychające bramy i odkryli, że po drugiej stronie są tacy sami ludzie jak my - wyjaśniała Maria Dąbrowska, jedna z organizatorek akcji "Czytanie w bramie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski. "Przede wszystkim nauka i budowanie pozycji"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:44
- Podstawową funkcją Zamku, oprócz funkcji symbolicznej i protokolarnej, jest jego trwanie. Chodzi o to, by dbać o jego pozycję zarówno w Polsce, jak i zagranicą – powiedział prof. Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń