"Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:00
- To są obrońcy naszej godności, naszej wolności - podkreślała Maria Dłużewska, opowiadając o swojej książce, której bohaterami są m.in. ci, którzy bronili oskarżonych w stanie wojennym.
Audio
  • "Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Obrońcy
Okładka książki "Obrońcy"Foto: (zdj. ilustracyjne)

Białomor 1200.jpg
Księga Kanału Białomorskiego. Historia sojuszu nagana z piórem

Piotr Łukasz Andrzejewski, Wiesław Johann i Olga Johann. Jan Krzysztof Kellus i Urszula Sikorska-Kellus. Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Kołodziej, Andrzej Lew-Mirski, Stefan Hambura. Obrońcy i bronieni, mecenasi i podsądni. Według jakiego klucza autorka odnajdywała bohaterów swojej książki? - Szukałam niezłomnych ludzi. Takich, na których się opieram, dzięki którym mam poczucie bezpieczeństwa - tłumaczyła Maria Dłużewska. - To są ci najlepsi z najlepszych, którzy nas bronią przed "spsieniem", otumanieniem. Ten tytuł obejmuje ich wszystkich.

Jaka jest geneza tej książki i dlaczego jej ojcem chrzestnym jest Włodzimierz Bolecki? Jak Wiesław Johann, drugi z gości audycji, a jeden z bohaterów książki, został obrońcą w procesach politycznych? I w jakim sensie "nie chodziło tyle o obronę", ale o "pierwszy kontakt"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Wacław Holewiński

Goście: Maria Dłużewska (autorka "Obrońców"), Wiesław Johann (sędzia, wcześniej adwokat i dziennikarz radiowy)

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wujek 81. Czarna ballada" - pacyfikacja oczami 13-latków

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 11:11
- Nie chcieliśmy, żeby była to nadęta i napuszona akademia ku czci, bo tego sami górnicy by nie znieśli - o spektaklu przedstawiającym historię masakry w kopalni Wujek opowiadał w Dwójce autor oprawy muzycznej Hadrian Filip Tabęcki.
rozwiń zwiń