Polski rynek sztuki. "Takich cen normalnie się nie uzyskuje"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:00
- Cena wyjściowa tych rzeźb była oszałamiająca. Za takie pieniądze nieznani artyści sprzedawani nie są - podkreślała Monika Małkowska, opowiadając o kontrowersjach wokół działalności Galleri New Form.
Audio
  • Jak dziś wygląda polski rynek sztuki? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Milan Bruchter

Polski rynek sztuki zanotował w ubiegłym roku rekordowe obroty – ponad 200 milionów złotych. W grudniu rekordową cenę (4 366 000 zł) uzyskał obraz "Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego, który po raz pierwszy pojawił się na aukcji w 2007 roku i wówczas został sprzedany za 680 000 złotych. Jego wartość wzrosła w tym czasie ponad sześciokrotnie. Można więc odnieść wrażenie, że lokata pieniędzy na rynku sztuki jest doskonałą inwestycją. Być może tym należy tłumaczyć fakt łatwości, z jaką Galleri New Form pozyskiwała pieniądze od polskich biznesmenów i celebrytów.

- Właściwie wszystko odbywało się przez marketing szeptany. Różne osoby dostawały dziwną ofertę inwestowania w dzieła sztuki - mówiła Maja Narbutt, dziennikarka, która śledzi sprawę działalności Galleri New Form.

Na czym polegała ta oferta? W audycji również o cenach wyjściowych oraz wartości artystycznej prac, które oferowała Galleri New Form, a także ogólniej: o tym, jak działa dzisiejszy rynek dzieł sztuki w Polsce ("ta rekordowa cena za Wyspiańskiego to szaleństwo, on absolutnie nie jest tyle wart…").

***

Prowadzący: Michał Nowak

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Goście: Maja Narbutt (dziennikarka), Monika Małkowska i Milada Ślizińska (kytyczki sztuki)

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Poeci na emigracji wołają o wielkie polskie malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 13:00
Lata Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego, są latami najwspanialszej polskiej poezji: Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, ale też okresem rozkwitu muzyki Chopina, a co z malarstwem? O tym opowiadała w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"On nie pasuje do zwyczajnej opowieści o polskim malarstwie XIX w."

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 12:00
Z jednej strony malarz romantyk, z drugiej urzędnik państwowy i zarządca majątków. Kim był Piotr Michałowski? Czym wyróżniały się jego prace?
rozwiń zwiń