Bohdan Lachert. Architekt dwóch Polsk

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:19
W latach 20. i 30. tworzył wybitne dzieła polskiej awangardy, po 1945 budował Polskę Ludową. W audycji rozmawiać będziemy o bohaterze wystawy "Awers/rewers. Bohdan Lachert" w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Bohdan Lachert i Józef Szanajca, projekt pawilonu Centrocementu na Powszechną Wystawę Krajową, 1928
Bohdan Lachert i Józef Szanajca, projekt pawilonu Centrocementu na Powszechną Wystawę Krajową, 1928Foto: Muzeum Architektury we Wrocławiu

warszawa 1200 free
Warszawa - miasto konfliktu architektury z polityką

Muzeum Architektury we Wrocławiu otworzyło 23 listopada wystawę poświęconą Bohdanowi Lachertowi, twórcy funkcjonalistycznych willi na Kępie i Żoliborzu, budowniczemu Muranowa i mauzoleum żołnierzy radzieckich. Wystawa czynna do początku kwietnia.

Czy jego twórczość charakteryzowała mimo wszystko ciągłość? Czy widoczne jest wyraźne zerwanie z tym, co projektował wraz z Szanajcą przed 1939? Jakich wyborów musiał i chciał dokonywać, na jakie kompromisy się zgadzał? Jaka architektura powstaje na styku sztuki i polityki? Trudno nie opowiadać o nim również jako o twórcy ważnych budynków w Warszawie, której przestrzeń przeobraża się teraz w szybkim tempie. Gdzie w tych zmianach jest Lachert i architekci jego pokolenia?

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w czwartek (15.03) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

bch/jp


Zobacz więcej na temat: architektura PRL
Czytaj także

Blokowiska to nie osiedla! Co nam zbudował PRL?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 09:21
– W blokach z wielkiej płyty żyje dziś około 60 procent mieszkańców dużych miast. Trudno o alternatywę – mówił dr Jacek Gądecki, socjolog i antropolog społeczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Fangor nie żyje. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:30
Malarz, autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i twórca koncepcji plastycznej drugiej linii warszawskiego metra opowiadał w Dwójce o swoim życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Spodek wylądował w centrum Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:00
– Historia Spodka zaczęła się już w latach 50., kiedy władze Katowic podjęły decyzję o budowie cyrku – opowiadał dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń