"Rdzeniem demokracji jest moralność, a nie procedury"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:40
- Wyrosła nam nowa generacja Polaków, która nie zna nauczania Jana Pawła II, że demokracja może się wynaturzyć, jeśli człowiek nie będzie moralny. A samymi przepisami moralności się nie zapewni - przekonywał w Dwójce o. Maciej Zięba.
Audio
  • "Pogarda kawiorowa, pogarda salcesonowa". Wokół publikacji o. Macieja Zięby (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Darren Whittingham

pisanie_komputer_1200.jpg
Dziennikarstwo w czasie internetowej rewolucji

W audycji "O wszystkim z kulturą" dyskutowaliśmy o tekście o. Macieja Zięby pt. "Pogarda kawiorowa, pogarda salcesonowa", który ukaże się w najbliższym wydaniu "Plusa Minusa".

- Ta pierwsza to brutalne postponowanie drugiej strony. Ta druga jest wyrażana subtelniej, bo objawia się poniżaniem przeciwnika i okazywaniem mu swojej wyższości, ale jest równie zabójcza dla życia społecznego - mówił o. Maciej Zięba.

Jedna "polskość" przywiązuje większe znaczenie do sfery symbolicznej, do bardziej tradycyjnie pojmowanej więzi z Kościołem i do pojęcia narodu. Druga, trochę młodsza, zamożniejsza, trochę bardziej wielkomiejska, bardziej prywatyzuje swoją wiarę i w podobny sposób przeżywa patriotyzm. Te dwie "Polski", które siebie nawzajem wykluczają, wspólnie tworzą Rzeczpospolitą. Czy rzeczywiście?

- Jan Paweł II nauczał podstaw i umiejętności dialogu. Od lat jest jednak nieobecny po naszej stronie rzeczywistości i jego nauczanie, że jeśli w demokracji nie będzie "smaru etycznego", stanie się ona ustrojem bardzo niebezpiecznym, poszło w zapomnienie. Skutki tego już widzimy - zauważył o. Zięba. - Ta wojna społeczna zaszła za daleko. Choć według mnie, winy za jej zaistnienie nie są równo rozłożone, jest ona bardzo zła, bo szkodzi Polsce i zaczęła szkodzić Polakom - dodał Piotr Skwieciński.

Jaką rolę w narodzinach społecznej pogardy miało przekonanie, że wszelkiemu złu winna jest religia? Skąd wzięło się przekonanie, że rozum i prawo są w stanie rozwiązać problemy ludzkości? Jak rugowanie chrześcijaństwa wpłynęło kształtowanie współczesnej wizji Europy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Piotr Skwieciński (publicysta) i o. Maciej Zięba

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

"Gwiazda rozbłyśnie w internecie, ale musi utrzymać pozycję"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 20:00
- Czasy, gdy udział w jednym lub dwóch konkursach muzyki poważnej otwierał drogę do kariery i mitycznych kontraktów już minęły. Wschodzenie nowej gwiazdy przebiega dziś wielotorowo - mówił w Dwójce Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spacerniak". Wspomnienia wydawcy z Lublina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 18:30
- Z przekorą i dystansem podchodzę do nazywania Lublina miastem magicznym i pępkiem świata - mówił w Dwójce pisarz Bernard Nowak, który w swojej nowej książce przywołuje anegdoty ze swojego życia z Kozim Grodem w tle.
rozwiń zwiń