X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dowództwo AK nie wierzyło, że Żydzi się będą bili"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 20:00
- Uważano, że przekazywanie broni do getta jest równoznaczne z wyrzuceniem jej na śmietnik. To się zmieniło w styczniu 1943 roku - mówił w Dwójce historyk Władysław Teofil Bartoszewski, autor książki o warszawskim getcie.
Audio
  • Rozmowa o powstaniu w getcie warszawskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Powstanie w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskimFoto: PAP

powstanie.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadał, że okres, który nastał po zamknięciu getta warszawskiego w listopadzie roku 1940, miał dziwny przebieg. - Po stronie aryjskiej szalała hitlerowska przemoc, były rewizje, rozstrzeliwania, wysyłanie ludzi do Auschwitz. Tymczasem w getcie, mimo katastrofalnych warunków higienicznych i głodu, w wyniku czego zmarło około 100 tysięcy osób, nie było stałych aktów terroru - opowiadał Władysław Teofil Bartoszewski.

Historyk dodał, że Żydzi w tamtym czasie byli postrzegani przed dowództwo Armii Krajowej jako niezdolni do stawienia zbrojnego oporu hitlerowcom. - To się zmieniło w styczniu 1943 roku, kiedy to Żydzi ostrzelali niemieckich konwojentów, zatrzymując w ten sposób wywózkę ośmiu tysięcy ludzi do obozów śmierci. Po tej akcji komendant AK w Warszawie Antoni Chruściel upoważnił swoich podwładnych do przekazywania broni i granatów organizacjom żydowskim w getcie.


powstanie w getcie 1200 PAP.jpg
"Powstanie w getcie warszawskim było dla Żydów dowodem, że potrafią walczyć"

W audycji rozmawialiśmy o dwóch nieudanych próbach wsparcia powstańców w getcie przez żołnierzy Armii Krajowej. Publicysta Piotr Zaremba wyjaśnił, czym się różniło to powstanie od powstania warszawskiego. Goście Dwójki odnieśli się też do szacunków na temat tego, ilu Polaków faktycznie pomagało Żydom w czasie wojny, a ilu przyczyniło się do ich śmierci.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Piotr Zaremba - publicysta; Władysław Teofil Bartoszewski - historyk, autor książki o warszawskim getcie.

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rocznica powstania w getcie warszawskim to okazja, by łączyć, a nie dzielić"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 19:12
– 19 kwietnia to jedna z najważniejszych dat w historii Izraela – stwierdził na antenie Trójki rzecznik ambasady Izraela w Polsce Michał Sobelman. Zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma mówił z kolei, że Polacy coraz więcej wiedzą na temat tego wydarzenia.
rozwiń zwiń