X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Biel i czerwień są z nami od zarania dziejów"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 18:30
- Polscy książęta i królowie mieli w herbie białego orła na czerwonej tarczy. Biel pochodząca od orła i czerwień od koloru tarczy stały się barwami państwa w 1295 roku na mocy decyzji, którą podjął Przemysł II - mówił w Dwójce Andrzej Bebłowski.
Audio
  • Biało-czerwona. O dziejach barw narodowych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Velishchuk Yevhen

polski_historia_1200.jpg
"Polszczyzna w 70 procentach jest zapożyczona"

Biało-karmazynowa, biało-amarantowa, biało-cynobrowa. Biało- czerwona. W ciągu wieków odcienie barw naszej flagi podlegały zmianom, ale ich symbolika pozostawała niezmienna. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozmawialiśmy o historii i znaczeniu naszych barw narodowych, ich miejscu w sporcie i w sztuce oraz ceremoniale.

- Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa. Na pierwszych sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle - przypomniał Andrzej Bebłowski. - Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów - dodał Jarosław Pych. 

Goście audycji zwrócili uwagę, że w okresie przedrozbiorowym silna była także tradycja uznająca za barwy narodowe trzy kolory: biały, karmazynowy i granatowy. Tradycja barw karmazynowej i granatowej wywodzi się od strojów żołnierzy kawalerii zaś biel pochodzi od kopii i proporców jazdy.

Co wydarzyło się 3 maja 1792 roku podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej? Jakie związki łączyły barwy narodowe z różnymi formacjami wojska? Jakie znaczenie ma flaga narodowa dla sportowców? Jak się powinno ją przechowywać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Andrzej Bebłowski (współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego), Jarosław Pych (Muzeum Wojska Polskiego), Jerzy Kalina (artystą), Kamil Siemiradzki (Muzeum Sportu i Turystyki) oraz Krzysztof Ignaczak (siatkarz)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 18.05 

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opatrunek i krew, czyli o naszej fladze narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 16:54
Pomiędzy Świętem Pracy i Dniem Konstytucji 3 Maja ustanowiono Święto Flagi. Zdaniem niektórych to sztuczne święto, które wydłuża długi majowy weekend, a przecież ma upamiętniać nasze symbole narodowe. Jakie jest jego znaczenie?
rozwiń zwiń