X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pipes przekonywał o ciągłości białej i czerwonej Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 17:25
- Nie stawiał znaku równości między Rosją carską i bolszewicką, lecz w pierwszej widział korzenie drugiej. Pipes wskazywał, że ten kraj przed rewolucją nie miał normalnej struktury społecznej i nie znał mechanizmów prawnych - mówił w Dwójce  prof. Mirosław Filipowicz.
Audio
  • Znawcy Rosji. Po śmierci Richarda Pipesa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Richard Pipes
Richard PipesFoto: PAP/Radek Pietruszka

45l 1200.jpg
"Komunizm u władzy nigdy nie zbudował komunizmu"

Zmarły niedawno Richard Pipes jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych badaczy historii ustrojów politycznych Rosji. Jego przekonanie o niemasowym charakterze rewolucji październikowej, podkreślanie ciągłości między carską Rosją i Związkiem Radzieckim, a nade wszystko teza o fundamentalnym podobieństwie totalitaryzmów przyniosły mu więcej oponentów niż zwolenników.

- W ostatnich latach swego życia Pipes zatryumfował, bo w samej Rosji odchodzi się oficjalnie od tezy o wyjątkowości rewolucji październikowej. On nie przeceniał skali marksistowskiej zapalczywości przywódców rewolucji. Zwracał uwagę, że wśród tych, którzy przegrali z bolszewikami byli bardziej od nich ortodoksyjni marksiści, jak choćby Plechanow – stwierdził gość audycji podkreślając, że według Pipesa zwycięzcy bezpardonowej walki o władzę podczas rewolucji, tylko udoskonalili narzędzia, którymi posługiwała się obalona przez nich despotyczna carska władza.

Jak z perspektywy współczesnej sowietologii ocenić dzieło Richarda Pipesa? Czy widział przyszłość i nadzieję dla Rosji? Czym jest koncepcja III Rzymu? Na czym polegało nowatorstwo Pipesa w ujęciu Związku Sowieckiego jako imperium wieloetnicznego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Mirosław Filipowicz (historyki, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, wieloletni przyjaciele Pipesa i znawcą jego twórczości)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: Memoriał publikuje dane z nazwiskami 40 tysięcy oprawców z NKWD

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 10:44
Stowarzyszenie Memoriał opublikowało informator, w którym znalazły się nazwiska blisko 40 tys. funkcjonariuszy NKWD. Lista ta, owoc wielu lat pracy w archiwach, wymienia, jak napisała "Nowaja Gazieta", wykonawców masowych zabójstw z lat 30. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczeni radzieccy. "Fizycy jako kasta specjalna"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 20:00
Jak opowiadali w Dwójce autorzy książki "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy", w ZSRR specjalnie traktowano jedynie fizyków. Badacze z innych dziedzin musieli borykać się z wieloma problemami.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń