X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mickiewicz i świat żydowski". Zetknięcie dwóch wielkich modeli kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 20:49
- Jest to książka naukowa, która podsumowuje moje kilkunastoletnie badania dotyczące rozmaitych relacji, które łączyły Adama Mickiewicza z szeroko pojętym judaizmem - mówił w Dwójce prof. Andrzej Fabianowski, autor opracowania "Mickiewicz i świat żydowski".
Audio
  • Prof. Andrzej Fabianowski o książce "Mickiewicz i świat żydowski" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Pixabay

mickiewicz_1200.jpg
Na tropie nieznanych wersów "Pana Tadeusza"

Z książki dowiadujemy się m.in. o zainteresowaniu narodowego wieszcza mistyką żydowską, kabałą, reinkarnacją, literaturą i kulturą Żydów. Obszerne studium uzupełniają teksty, które szczegółowo analizują różne "żydowskie" wątki w życiu i twórczości Mickiewicza, a także innych wybitnych polskich romantyków.

- Nie chodzi tu tylko o sprawy biograficzne ani o tropienie jakiś śladów, tylko o szeroko rozumiane dwa modele. Jednym z nich, takim interkulturowym, bardzo migotliwym, jest poezja Mickiewicza. Drugim jest natomiast judaizm. Mnie interesuje ten styk, punkty zazębienia, gdy te dwa modele zachodzą jakby na siebie. Tym obszarem, na którym dzieło Mickiewicza styka się ze światem żydowskim jest tekst. Nie chodzi tutaj o jakieś sensacje, o spekulacje, czy matka poety Barbara Mickiewiczowa była z pochodzenia Żydówką. Istotą tej książki jest skomplikowane zetknięcie dwóch wielkich modeli kultury. Trochę mówi o tym okładka - tłumaczył prof. Andrzej Fabianowski.

Co ona przedstawia? Jaki był stosunek Adama Mickiewicza do antysemitów? Czego dotyczyła jego inicjatywa związana z utworzeniem zbrojnego oddziału złożonego z Żydów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Andrzej Fabianowski (autor opracowania "Mickiewicz i świat żydowski")

Data emisji: 21.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mickiewiczowskie światy zaklęte w pocztówkach

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 11:30
- Największe wrażenie robi na mnie cykl pocztówek przedstawiający prapremierę "Dziadów" wystawionych w Krakowie przez Stanisława Wyspiańskiego. Te kartki służyły podtrzymywaniu ducha patriotyzmu – mówił w Dwójce Włodzimierz Kaczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mickiewicz znany, ale nierozumiany

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 15:55
Twórczość Adama Mickiewicza rozbieramy na czynniki pierwsze i interpretujemy od najmłodszych lat. Wydaje się, że nie powinna stanowić dla nas tajemnicy. Dlaczego jest inaczej?
rozwiń zwiń