Polska muzyka za granicą. Zauroczenie kluczem do sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 19:00
- Trzeba sprawić, by zagraniczni wykonawcy zakochali się w polskiej muzyce. Dopiero wtedy będziemy dostawali nagrania jeśli nie wybitne, to przynajmniej interesujące - mówiła w Dwójce krytyczka muzyczna Dorota Kozińska.
Audio
  • Polska muzyka za granicą. Zauroczenie kluczem do sukcesu? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wystawienie Króla Rogera Karola Szymanowskiego w Operze w Sydney
Wystawienie "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w Operze w SydneyFoto: PAP/

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak promować polską muzykę na świecie. Zofia Zembrzuska, menedżerka programu Polska Music podkreśliła, że Instytut Adama Mickiewicza konsekwentnie od siedmiu lat dąży do tego, by zamiast wysyłania polskich zespołów, namawiać najlepszych światowych wykonawców do sięgania po polski repertuar. - Pozwoliło nam to wprowadzić nowe nazwiska do szerokiego obiegu, ale też ugruntować pozycję polskich kompozytorów ikonicznych, jak Lutosławski czy Szymanowski - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Do największych międzynarodowych sukcesów polskiej muzyki w ostatnich latach należało wskrzeszenie opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego. Zdaniem uczestników dyskusji było to możliwe, dzięki autentycznemu zachwytowi dyrygenta Antonia Pappano, który wraz z reżyserem Kasperem Holtenem z sukcesem wystawił polską operę w Covent Garden. - Jakoś przez dziesiątki lat "Król Roger" nie mógł odnieść sukcesu za granicą mimo prób - mówiła Dorota Kozińska. - Potrzeba było entuzjazmu Pappano, który się zakochał w tej partyturze. W efekcie dostaliśmy przedstawienie, które wzbudziło ogromne poruszenie po obu stronach świata.

W audycji rozmawialiśmy także o innych polskich dziełach, które udało się wprowadzić do światowego obiegu, ale też o planach na promocję oper Moniuszki, który zdaniem gości czeka na prawdziwe odkrycie również w Polsce.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Andrzej Sułek

Goście: Dorota Kozińska (krytyczka muzyczna), Łukasz Strusiński (Instytut Adama Mickiewicza) oraz Zofia Zembrzuska (Instytut Adama Mickiewicza)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Za kulisami Konkursu Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 07:00
W audycji opowiadaliśmy o tajemnicach, jakie skrywał zakończony przed kilkoma dniami I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra Społeczna chce odmienić myślenie o muzykowaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 10:00
- Nie mamy w Polsce tradycji orkiestr muzykujących dla przyjemności. U nas słowo amator ma zły kontekst, a przecież amator to jest miłośnik - mówił w Dwójce Wojciech Walczak, muzyk i działacz społeczny.
rozwiń zwiń