X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tadeusz Nowacki. Demaskator zbrodni sowieckich przemilczany w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 18:00
O awanturniczych dziejach i publicystycznej działalności prozaika opowiadał w audycji prof. Eugeniusz Stanisław Kruszewski – historyk, politolog i publicysta.
Audio
  • Awanturnicze dzieje Tadeusza Nowackiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

zjazd_szczecin1200.jpg
"Nie było kogoś na miarę Mandelsztama". Polscy pisarze i stalinizm

Tadeusz Nowacki (1902-1976) urodził się w wagonie kolejowym jadącym z Tbilisi na Wołyń. Miał życiorys charakterystyczny dla mężczyzn z jego pokolenia: udział w wojnie z bolszewikami, studia w trakcie których nawiązał stałą współpracę z "Cyrulikiem Warszawskim", w dwudziestoleciu międzywojennym był związany ze środowiskiem skamandrytów. Przed wojną opublikował swoją pierwszą powieść - "Na papierowych szynach", pod koniec sierpnia 1939 roku został zmobilizowany.

Zestrzelony w kampanii wrześniowej lądował awaryjnie w Szwecji. Tam internowany - wytoczył proces rządowi Szwecji o bezprawne internowanie i w demokratycznym sądzie wygrał. Mając kontakt z innymi uciekinierami z Polski internowanymi w Szwecji publikował książki o rzeczywistości pod niemiecką i sowiecką okupacją, które były przekładane na języki europejski.

Szerokim echem odbiła się zwłaszcza książka "Kraj bez Quislinga" przełożona na 11 języków. Pisał w niej o tym, o czym w tym czasie meldował Jan Karski. Jednak od odkrycia grobów katyńskich podstawowym tematem powieści i publicystyki Tadeusza Nowackiego stali się sowieci. To z kolei oznaczało, że w ojczyźnie jego twórczość była zakazana przez cenzurę...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiała: Anna Lisiecka

Gość: prof. Eugeniusz Stanisław Kruszewski (historyk, politolog, publicysta, emerytowany urzędnik Ministerstwa Nauki w Kopenhadze, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie - PUNO)

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Chciuk. Awanturnicze losy emigranta

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 16:27
Bohaterem "Opowieści po zmroku" był Andrzej Chciuk - pisarz emigracyjny, autor m.in. powieści pt. "Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku".
rozwiń zwiń