Ponad podziałami. Z dziejów Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:00
- Przynależność partyjna zeszła na dalszy plan. W "Żegocie" były reprezentowane różne środowiska, nawet przedwojenni działacze obozów, które były raczej antysemicko nastawione – opowiadała Zofia Kunert o powstałej w 1942 roku Radzie Pomocy Żydom "Żegota".
Audio
  • Rozmowa o powstaniu i działalności Rady Pomocy Żydom "Żegota" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nazwa Żegota została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką (na zdjęciu) i pochodzi od imienia Konrada Żegoty, jednego z konspiratorów w III części Dziadów
Nazwa Żegota została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką (na zdjęciu) i pochodzi od imienia Konrada Żegoty, jednego z konspiratorów w III części DziadówFoto: NAC

- Myślę tu na przykład o Janie Dobraczyńskim, który przed wojną, ale i po wojnie, miał jednoznacznie antysemickie wypowiedzi i działania. Natomiast w czasie wojny bardzo czynnie zaangażował się w pomoc niesioną Żydom - mówiła w Dwójce Zofia Kunert.

Skąd wziął się pomysł na systemowe pomaganie ludności żydowskiej w okupowanej Polsce? Jaka była rola kobiet w "Żegocie"? W końcu: jak konkretnie wyglądała pomoc tej organizacji? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

4 grudnia 1942 r. przy Delegaturze Rządu RP na Kraj powołano Radę Pomocy Żydom o kryptonimie "Żegota". Powstała ona w wyniku przekształcenia Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom utworzonego pod koniec września 1942 r. z inicjatywy m.in. znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski Zofii Kossak-Szczuckiej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: Zofia Kunert (reżyserka filmu dokumentalnego pt. "Opowieść o Żegocie")

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 17.30 

jp/pg

Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:50
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski. Członkowie "Żegoty" zostali upamiętnieni w Izraelu zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń