X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dusza polska. Resentyment i rzeczywistość zastępcza

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:50
- Zdziwiło mnie to, że prawie trzydzieści lat po upadku komunizmu zdarza się, że na patriotycznych demonstracjach ludzie krzyczą "precz z komuną". Co się dzieje w ich umysłach? Kluczem do zrozumienia może być pojęcie resentymentu – mówił w Dwójce Jan Tokarski.
Audio
  • Raport o stanie polskiej duszy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: MACH Photos/shutterstock.com

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości postawiliśmy w audycji nieco patetycznie brzmiące pytanie o stan umysłów naszego społeczeństwa. Zdaniem Jana Tokarskiego – filozofa i historyka idei – odpowiedź jest skrajnie negatywna. - Mamy dziś w naszym kraju do czynienia z nową postacią zniewolonego umysłu. Zupełnie inną niż ta, którą w latach 50. ubiegłego stulecia diagnozował Czesław Miłosz, opisując fascynację lewicowych intelektualistów ideologią komunistyczną. To, co się dzieje trzeba jednak – a nawet należy – opisywać w kategoriach ideologicznej dżumy. W Polsce anno domini 2018 rozprzestrzenia się dżuma resentymentu – pisze Tokarski na łamach Plusa Minusa.

- Jedną z rzeczy, które resentyment ze sobą przynosi jest rozpamiętywanie przeszłości i to dość wybiórcze. Rozpamiętywanie tych momentów, które były dramatyczne. Pozwala to ludziom stworzyć rzeczywistość zastępczą, do której zostaną przeniesione widma przeszłości i będą odgrywane na zasadzie teatru politycznego - powiedział filozof w audycji.

Czy pojęciem resentymentu można wytłumaczyć niektóre zjawiska społeczne w Polsce? Jaką rolę może mieć tu obecność historii w naszym codziennym dyskursie? Czy i jak destrukcyjną rolę resentymentu można przezwyciężyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Jan Tokarski (filozof i historyk idei) oraz dr Anna Szklarska (UP w Krakowie)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawska Szkoła Historii Idei. Rewizjoniści w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 17:00
-  Szkoła ta była fenomenem, bo wydziały filozofii w krajach demoludów zdominowane były wówczas przez myśl marksistowską. Filozofowie tworzący tę grupę wpisywali się zaś w nurt rewizjonistyczny marksizmu – powiedział Piotr Kieżun.
rozwiń zwiń