X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukraińcy w Polsce, czyli kres monoetniczności

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 18:00
- Nie wierzę w oceny, które głoszą, że jesteśmy mniej chętni do przyjmowania migrantów - mówił o obecnym stosunku polskiego społeczenstwa do ludności napływowej Jacek Borkowicz, historyk i publicysta.
Audio
  • Stosunek Polaków do Ukraińców przebywającyh w Polsce. Posłuchaj dyskusji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Jeżeli da się zbiorowościom ludzkim działać w sposób względnie naturalny, jeżeli państwo nie ingeruje zbyt mocno, zawsze wracamy w kierunku heterogeniczności - podkreślał Jacek Borkowicz.

Drugi z Dwójkowych gości, prof. Henryk Domański, mówił z kolei o wielu złożonych czynnikach, które wpływają na stosunek Polaków wobec przedstawicieli innych narodów. – Istnieje coś takiego, jak hierarchia wartości, jeśli chodzi o reprezentantów innych nacji. Wydaje się, że istnieje w świadomości coś takiego, jak kultury czy narody gorsze i lepsze. Nazywam to stratyfikacją społeczną. Coś, co jest na wschód od Polski, reprezentuje niższą kulturę – przywoływał prof. Domański stereotypy funkcjonujące w ramach owej "stratyfikacji".

Jakie konkretnie czynniki wpływają na stosunek Polaków wobec przebywających w naszym kraju Ukraińców? Czy historia odgrywa tu rolę najważniejszą? Co o tym stosunku mówią badania socjologów? Na ile żywy jest w polskim społeczeństwie przywołany w audycji stereotyp "sąsiadów ze Wschodu"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński


Goście: Jacek Borkowicz (historyk, publicysta) oraz prof. Henryk Domański (socjolog)

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rdzeniem demokracji jest moralność, a nie procedury"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:40
- Wyrosła nam nowa generacja Polaków, która nie zna nauczania Jana Pawła II, że demokracja może się wynaturzyć, jeśli człowiek nie będzie moralny. A samymi przepisami moralności się nie zapewni - przekonywał w Dwójce o. Maciej Zięba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Ukraińcy chcą głosować na komika?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 12:26
Aktor Wołodymyr Zełenski prowadzi w sondażach na prezydenta Ukrainy. W audycji "Światowa niedziela" rozmawialiśmy o przyczynach popularności tego kandydata.
rozwiń zwiń