Amerykanka patrzy na biedę w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 20:00
- Ona tyle zapisuje, co zobaczy, to szczere podejście - mówiła o wspomeniach Virgili Sapiehy historyczka dr Dobrochna Kałwa. Zapiski cudzoziemki ukazały się w książce "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
Audio
  • Wokół książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Virgila Sapieha, z domu Peterson (1904-1966) wyszła za mąż za księcia Pawła Sapiehę i od 1933 roku do wybuchu wojny mieszkała w Polsce. Jej książka jest opisem właśnie tych lat, które we wspomnieniach większości Polaków wyglądają niczym sielanka. I choć księżna obracała się w sferach arystokratycznych, jej relacja to przede wszystkim zapis niedociągnięć II Rzeczpospolitej. - W moim odczuciu ona dość łagodnie opowiada o Polsce - mówiła w Dwójce publicystka Anna Mieszczanek. - Jej opisy nędzy na wsi nie są krytyczne. Zapisuje to, co się działo, np. że dzieci nie miały butów.

Autor opracowania książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk" Adam Safaryjski podkreślił, że Virgila Sapieha zdawała sobie sprawę z powierzchowności swoich obserwacji. - Nie miała ambicji, by dać pełny obraz sytuacji. Zadedykowała swoje wspomnienia dzieciom, żeby mogły sobie wyobrazić świat, w którym żyła, a który został utracony.

Co Virgilę Sapiehę w II Rzeczpospolitej zdziwiło. Jakie zwyczaje zniesmaczyły? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: dr Dobrochna Kałwa, Anna Mieszczanek oraz Adam Safaryjski

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
rozwiń zwiń