X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amerykanka patrzy na biedę w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 20:00
- Ona tyle zapisuje, co zobaczy, to szczere podejście - mówiła o wspomeniach Virgili Sapiehy historyczka dr Dobrochna Kałwa. Zapiski cudzoziemki ukazały się w książce "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
Audio
  • Wokół książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Virgila Sapieha, z domu Peterson (1904-1966) wyszła za mąż za księcia Pawła Sapiehę i od 1933 roku do wybuchu wojny mieszkała w Polsce. Jej książka jest opisem właśnie tych lat, które we wspomnieniach większości Polaków wyglądają niczym sielanka. I choć księżna obracała się w sferach arystokratycznych, jej relacja to przede wszystkim zapis niedociągnięć II Rzeczpospolitej. - W moim odczuciu ona dość łagodnie opowiada o Polsce - mówiła w Dwójce publicystka Anna Mieszczanek. - Jej opisy nędzy na wsi nie są krytyczne. Zapisuje to, co się działo, np. że dzieci nie miały butów.

Autor opracowania książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk" Adam Safaryjski podkreślił, że Virgila Sapieha zdawała sobie sprawę z powierzchowności swoich obserwacji. - Nie miała ambicji, by dać pełny obraz sytuacji. Zadedykowała swoje wspomnienia dzieciom, żeby mogły sobie wyobrazić świat, w którym żyła, a który został utracony.

Co Virgilę Sapiehę w II Rzeczpospolitej zdziwiło. Jakie zwyczaje zniesmaczyły? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: dr Dobrochna Kałwa, Anna Mieszczanek oraz Adam Safaryjski

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historie z "Małego przeglądu". Dzieci piszą o życiu w II RP

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 11:00
- W tym piśmie poruszano wszystkie tematy. Przeważała szkoła, koledzy, organizacje młodzieżowe, rodzina, zwierzęta domowe, ale znalazłam nawet artykuł na temat miłości lesbijskiej - o publikacji poświęconej "Małemu przeglądowi" opowiadała prof. Anna Landau-Czajka.
rozwiń zwiń