X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Makowski: tajemnica nieczytania w Polsce jest prosta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 19:00
- Można sobie wyobrazić życie bez przyjemności czytania, ale w świecie cywilizowanym brak czytania nas ogranicza - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o stanie czytelnictwa w Polsce.
Audio
  • Co kształtuje poziom czytelnictwa w Polsce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MinDof

Niedawno w Cegłowie w Gminnej Bibliotece Publicznej minister kultury wziął udział w konferencji "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - ciąg dalszy. Miliony na książki i biblioteki. Nasza inwestycja w przyszłość". Kilka dni wcześniej ukazał się kolejny raport Biblioteki Narodowej, z którego wynika, że poziom nieczytania w Polsce jest stabilny. Zdaniem Tomasza Makowskiego niski poziom czytelnictwa w Polsce wynika z braku skojarzenia tego aktu z dorosłością: - Przeciętny młody Polak nie widzi swojego dziadka, czy matki z książką, więc sam później po nią nie sięga.

Zdaniem socjologa Henryka Domańskiego czytanie książek bardziej różnicuje społeczeństwo niż zasoby finansowe. Gość audycji podkreślił, że z aktem czytania związany jest wysiłek, ale też wymóg posiadania odpowiednich kompetencji.  - Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą czytali i nie oczekujmy tego. Książki hierarchizują. Można wyrównać materialny poziom życia społeczeństwa, ale w kwestii czytelnictwa wyrównać się tego nie da, ponieważ książka wymaga wiedzy i kapitału kulturowego.

W audycji rozmawialiśmy o historycznych przyczynach braku zainteresowania dużej części Polaków książkami. Eksperci mówili o jakości publikacji, które czytamy, ale też o kształcie rynku czytelniczego i zależnościami między czytelnictwem i życiowym sukcesem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: prof. Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa), Dariusz Jaworski (Instytut Książki), prof. Henryk Domański (socjolog PAN) i Piotr Duda (twórca festiwalu Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiesław Uchański o czytaniu, zbieraniu i wydawaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:10
Prezes Wydawnictwa "Iskry" - z okazji jubileuszu 30-lecia kierowania instytucją - był gościem Jerzego Kisielewskiego w audycji "Wolna sobota".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Hen: rzeczywistość nie daje mi spokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 13:33
- Mam tyle przeżyć z czasów wojny i po niej, z czasów stalinowskich, że wystarczyłoby ich na wiele lat pisania. Chciałbym, żeby współczesność była nudna, spokojna - mówił w Dwójce ceniony pisarz.
rozwiń zwiń