"Przyjaźń" Szapocznikow. Ile jest warta sztuka socrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 18:28
- Blisko dwa miliony złotych za rzeźbę to dowód tego, że Alina Szapocznikow została rozpoznana jako jedna z najważniejszych artystek nie tylko polskiej sztuki minionego wieku. I dlatego każda praca, jaka wyszła spod jej ręki będzie doceniana – mówił w Dwójce publicysta Jakub Majmurek.
Audio
  • Jak oceniać i co zrobić z socrealizmem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Alina Szapocznikow Przyjaźń
Alina Szapocznikow "Przyjaźń"Foto: mat. promocyjne/desa unicum

"Przyjaźń" - Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej autorstwa Aliny Szapocznikow, który przedstawia dwóch mężczyzn w braterskim uścisku trzymających sztandar, powstał w 1953 roku i stanął w holu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Po zmianach ustrojowych nie był już jednak mile widziany i postanowiono go usunąć. Trzymetrowa rzeźba okazała się jednak za duża, by wynieść ją z holu w całości, dlatego pozbawiono ją m.in. rąk robotników i sztandaru. Miała trafić na złom, ale stało się inaczej. Przez trzydzieści lat stała w prywatnym ogrodzie, aż w końcu została pokazana na wystawie w domu aukcyjnym, gdzie wylicytowano ją za 1,7 miliona złotych.

- Dziś dokonuje się przewartościowanie dziedzictwa sztuki socjalistycznego realizmu. To, co na początku lat 90., na fali odcinania się od przeszłości PRL było odsyłane w zapomnienie, negowane i krytykowane, po jakimś czasie zaczęło interesować badaczy, a w końcu kolekcjonerów. Nie tylko dla wartości artystycznych ale także znaczenia, jakie ta sztuka ma dla naszej historii - zauważył Jakub Majmurek.

Wystawienie na aukcji i spór o prawa do rzeźby Aliny Szapocznikow pokazały, że ocena sztuki socrealizmu jest bardzo niejednoznaczna. Na ile wpływ na to ma historia, a może przede wszystkim bieżąca polityka? Czy można patrzeć na sztukę zapominając o jej wymiarze politycznym i ideologicznym? Jak oceniać socrealistyczne dzieła uznanych dziś artystów? Jakie miejsce zajmują one w polskiej kulturze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Goście: Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Jakub Majmurek (publicysta) oraz prof. Piotr Kletowski (filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skandale, procesy i sztuka na pierwszych stronach gazet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:00
- Rok 2000 okazał się brzemienny w wydarzenia, które, co rzadko się zdarza, znalazły się w centrum zainteresowania opinii publicznej. To paradoks, że dekadę bez wstrząsów politycznych otwierają wstrząsy na scenie artystycznej – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalona spuścizna Augusta Zamoyskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:50
- Cieszymy się, że zapobiegliśmy rozproszeniu tych dzieł. To efekt pracy urzędników naszego ministerstwa, kustoszy muzealnych z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Dzięki temu to się udało i są w Polsce – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
rozwiń zwiń