X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przyjaźń" Szapocznikow. Ile jest warta sztuka socrealizmu?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 18:28
- Blisko dwa miliony złotych za rzeźbę to dowód tego, że Alina Szapocznikow została rozpoznana jako jedna z najważniejszych artystek nie tylko polskiej sztuki minionego wieku. I dlatego każda praca, jaka wyszła spod jej ręki będzie doceniana – mówił w Dwójce publicysta Jakub Majmurek.
Audio
  • Jak oceniać i co zrobić z socrealizmem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Alina Szapocznikow Przyjaźń
Alina Szapocznikow "Przyjaźń"Foto: mat. promocyjne/desa unicum

"Przyjaźń" - Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej autorstwa Aliny Szapocznikow, który przedstawia dwóch mężczyzn w braterskim uścisku trzymających sztandar, powstał w 1953 roku i stanął w holu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Po zmianach ustrojowych nie był już jednak mile widziany i postanowiono go usunąć. Trzymetrowa rzeźba okazała się jednak za duża, by wynieść ją z holu w całości, dlatego pozbawiono ją m.in. rąk robotników i sztandaru. Miała trafić na złom, ale stało się inaczej. Przez trzydzieści lat stała w prywatnym ogrodzie, aż w końcu została pokazana na wystawie w domu aukcyjnym, gdzie wylicytowano ją za 1,7 miliona złotych.

- Dziś dokonuje się przewartościowanie dziedzictwa sztuki socjalistycznego realizmu. To, co na początku lat 90., na fali odcinania się od przeszłości PRL było odsyłane w zapomnienie, negowane i krytykowane, po jakimś czasie zaczęło interesować badaczy, a w końcu kolekcjonerów. Nie tylko dla wartości artystycznych ale także znaczenia, jakie ta sztuka ma dla naszej historii - zauważył Jakub Majmurek.

Wystawienie na aukcji i spór o prawa do rzeźby Aliny Szapocznikow pokazały, że ocena sztuki socrealizmu jest bardzo niejednoznaczna. Na ile wpływ na to ma historia, a może przede wszystkim bieżąca polityka? Czy można patrzeć na sztukę zapominając o jej wymiarze politycznym i ideologicznym? Jak oceniać socrealistyczne dzieła uznanych dziś artystów? Jakie miejsce zajmują one w polskiej kulturze? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Goście: Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Jakub Majmurek (publicysta) oraz prof. Piotr Kletowski (filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skandale, procesy i sztuka na pierwszych stronach gazet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:00
- Rok 2000 okazał się brzemienny w wydarzenia, które, co rzadko się zdarza, znalazły się w centrum zainteresowania opinii publicznej. To paradoks, że dekadę bez wstrząsów politycznych otwierają wstrząsy na scenie artystycznej – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalona spuścizna Augusta Zamoyskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:50
- Cieszymy się, że zapobiegliśmy rozproszeniu tych dzieł. To efekt pracy urzędników naszego ministerstwa, kustoszy muzealnych z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Dzięki temu to się udało i są w Polsce – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
rozwiń zwiń