X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski pawilon na Wystawie Światowej '39. Przeszłość ku przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:57
- 1939 rok to było budowanie świata jutra. Patrzono w przyszłość. My w naszej ekspozycji pokazywaliśmy dużo polskiego przemysłu, niemniej jednak nie mógł to być przeważający atut w Stanach Zjednoczonych. Ktoś słusznie zauważył, że musimy pokazać, że kiedy był tam Krzysztof Kolumb, to u na już był Uniwersytet Jagielloński - mówił w Dwójce prof. Andrzej Olszewski.
Audio
  • Polska w Nowym Jorku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/archana bhartia

W piątek (3.05) minęło 80 lat od inauguracji polskiego pawilonu na Wielkiej Wystawie Światowej w Nowym Jorku (30 IV - 31 X 1939 i 11 V - 27 X 1940). Wydarzenie to stało się świetną okazją, aby wypromować szybko postępujące najnowsze osiągnięcia polskiej techniki, nauki i sztuki. Polskę przedstawiono z jednej strony jako kraj rolniczy, a z drugiej akcentowano tradycję polskiego przemysłu.

Ówcześnie na terenie Rzeczypospolitej znajdowało się 27 rafinerii i wydobywano 530 metrów sześciennych gazu. Efekty zaczął także przynosić COP (Centralny Okręg Przemysłowy) ze świetnie rozwiniętym przemysłem metalurgicznym, elektrotechnicznym, chemicznym.

Odwiedzający polski pawilon widzieli m.in. monumentalną, wysoką na 12 pięter wieżę oraz pomnik króla Władysława Jagiełły na czterometrowym postumencie. Na nowojorską wystawę przyjeżdżały wycieczki polskich emigrantów z całych Stanów Zjednoczonych. Burmistrz Nowego Jorku Fiorello La Guardia bardzo lubił polskie obrazy, a pomnik Jagiełły nazwał cudem ekspozycji.

Światowa Wystawa, zatytułowana "Świat jutra", otwarta była do października 1940 roku. Po inwazji Niemców na Polskę we wrześniu 1939 roku polski pawilon stał się miejscem kultu…

Jakie osobiste wątki łączą Andrzeja Olszewskiego z omawianym tematem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Joanna Sosnowska i prof. Andrzej Olszewski

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 17.30

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski król Nowego Jorku, czyli na tropie Stanleya Tolkina

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 18:30
- Sprawdzenie, kim był ten człowiek, legenda nowojorskiej bohemy lat 60. i 70. stało się moją idee fixe. Początki były trudne, ale zamiast zniechęcić, motywowało mnie to do dalszych poszukiwań – mówił w Dwójce Jan Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Wieteska: Japonia była dla mnie pustynią znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:30
- Pojechałem do tego kraju, żeby znaleźć się w miejcu, w którym nic nie jest dla mnie kodem. Żebym miał czystą przestrzeń, którą mogę fotografować - mówił w Dwójce wybitny artysta fotografik.
rozwiń zwiń