Na co dzień i od święta. Formy i znaki polskiego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 18:10
- W Polsce najbardziej widoczne są teraz dwa ścierające się ze sobą patriotyzmy. Pierwszy to ten, który skupia się na próbach przezwyciężenia przeszłości i na wymyślaniu czegoś zupełnie nowego. Drugi związany jest z silnym powrotem do tradycyjnych symboli i rozumienia polskości - mówił w Dwójce prof. Marcin Napiórkowski.
Audio
  • Współczesne formy polskiego patriotyzmu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

W audycji rozmawialiśmy o współczesnych rozumieniach patriotyzmu i sposobach jego manifestowania korzystających z nowoczesnych środków komunikacji społecznej.

- Tak jak wprowadzenie pisma, a później druku zmieniało układ sił i sposoby rozprzestrzeniania idei w Europie i na świecie, tak dzisiaj takie narzędzia jak marka towarowa czy media społecznościowe służą nie tylko do wyrażania starych idei, ale każą je nam przemyśleć i przeformułować w nowy sposób - przekonywał gość audycji.

Co o patriotyzmie Polaków mówi sposób obchodzenia świąt narodowych? Ile jest w Polsce patriotyzmów? Skąd popularność odzieży patriotycznej i czym różni się Polak w koszulce z Orłem Białym od Amerykanina noszącego na piersi flagę USA? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/jp

Czytaj także

Jak skutecznie wspomagać kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:00
W audycji rozmawialiśmy o najnowszym raporcie NIK, z którego wynika, że samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Dziemidok: poczucie humoru to część naszego światopoglądu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 15:25
- Władysław Tatarkiewicz pisze w swojej książce "O szczęściu", że ludzie, którzy mają poczucie humoru są częściej szczęśliwi i łatwiej z nimi być szczęśliwymi, ponieważ nie czepiają się głupstw, mają zdolność wybaczania, pobłażliwość wobec prostych niedociągnięć, braków i błędów, od których nikt z nas nie jest wolny - mówił w Dwójce filozof i teoretyk humoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kradzież intelektualna a cywilizacyjny rozwój

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:00
- To zjawisko nie ma początków w XX czy w XIX wieku, choć historia kradzieży przemysłowej czy intelektualnej na wielką skalę pewnie nie mogła się wydarzyć we wcześniejszej epoce – mówił w Dwójce Alek Tarkowski, socjolog.
rozwiń zwiń